ZAFER BİZİMDİR!

Dört bucuk ay gecti. Bugun asrın en büyük zaferi var Kobani de. Direnişler nihayet sonuç verdi.
Suriye’nin Kobani kentinde özgürleştirilme mücadelesi zaferle sonuçlandı. Yaşamlarını yitiren binlerce mazlumun kanı kurumadan intikamı alındı. Orta doğu halklarının başına bela olan Daiş çetelerinin kentten temizlenmesi için savaşan güçler, kente bayrağı dikmekle dünyaya en güzel mesajı verdi. Bu zafer diğer Orta doğu direnişlerinin önünü açan çok ciddi bir başarıdır.
Dünya medyasının manşetlerinde yer alan bu zafer, yalnızca Kobani değil, bir insanlık zaferidir. Nihayetinde nice zulme reva olan mazlumların bu gün yüzü gülüyor.
Çeşitli ırktan, milletten, dinden toplanıp, bazısı zorbalıkla çeteleştirilmiş kanı bozuk insanların oluşturduğu Isid-Daiş çeteleri; asmak kesmek, nidalarıyla Orta doğu halklarına musallat edilmişti. Şimdilerde, eksik uzuvlarıyla son sürat kaçıyorlar.
Biz, her ne kadar; ‘Kobani düştü düşecek!’ sevinçlerine şahit olsak da hep inandık davamıza… ses verdik, ses olduk! Haykırdık, ‘düşmeyecek!’ diye.
Bu inançla direnen güçler, bize müjdeyi verdi. Anneler toprağa verdiği çocuklarına, babalar çetelere esir ettiği kadınlarına verdi müjdeyi… Yüreklere düşen ateş, çeteleri kül etti.
Gün zafer günüdür… Bu zafere ortak olan herkes coşkuyla kutluyor bayramını. Aylardır Şengal’den sonra Kobani’ye de göz açtırmayan çetelere artık geçit yok! Gözü yaslı, ocağı tarumar edilmiş dinine, ırkına, toprağına göz dikilmiş bir milletti onlar… Bu acıya göz yuman ve bu acıya sevinen vicdanların sesini dinledik aylardır… İstenilen yardıma, küfür gibi ağır sözler işittik. Bu, o halkı yıldırmadı. Ağır silahların odağında mücadele edildi. Baba kız demeden gözünü kan bürümüş bu zihinlere meydan okudu. Çocuklar öldü, ‘dili farklı ölsün’ dediler. Çocuklar öldü, ‘dini farklı ölsün’ dediler. Çocuklar öldü, ‘toprağı farklı ölsün’ dediler. Çocuklar öldü dedik, dinlemediler, duymadılar… Duygularımızla, vicdanımızla alay ettiler. Oysa istediğimiz tek şey insanlıktı! Artık bugün, bizim için de insanlık öldü.
Avrupa’daki Yezidi kamplarında vicdanlar bağırırken, hani ülkemizde o sesler kısılmıştı ya; şimdi ise paylar paydalar konuluyor, ne garip. Unutmayın diyorlar… Unutulmayacak evet, o vicdanlarınızın sessiz gülüşlerini unutmayacaklar!
Bizim kültürümüzde çiftetelli yok, ama olsun. Biz ayırt etmeyiz sevinçleri. Çiftetelli de oynarız, horonda teperiz. Ama bugüne en güzel yakışan harrandır, cıdadır, üçayaktır…
Ne mutlu zalimin zulmüne direnen yürekli insanlara…
Emine Tanırgan
yazarcizer01@hotmail.com

Adana Press - Adana'nın haber merkezi...

YORUMLAR

Haberimizle ilgili yorumlarınızı bekliyoruz

  1. Ekrem kaya dedi ki:

    Yüreğine, kalemine, vicdanına kurban…
    cigliklarimizda boğulacaklar insanlik düşmanları. ….

YORUM GÖNDER

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.Yorumlardan doğacak her türlü hukuki ve adli vakalar kişiyi bağlar, web sitemiz bundan sorumlu değildir. Yorum yapan okurlarımız bu şartları kabul etmiş sayılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


2575 kez görüntülendi

Yukarı