Türkiye’de Sağlığın Finansı -2

Türkiye’de Sağlığın Finansı ve Ekonomik Büyümenin Etkileri (2):

Sağlık hizmetleri yöneticilerinin de kabul etiği ve sağlığın finansal yönünün birbirleriyle ilişkili üç temel faktörü bulunur:
Yeterli fon veya maddi kaynak
Risk paylaşımı ve fonların havuzlanması
Fonların, sağlık hizmetinin satın alınması veya sağlanması için kullanımı.
Ülkemiz de dahil, dünya ülkelerinde, sağlık politikası üreten kişiler için asıl önemli konu; tüm ülke insanlarının ihtiyaç duydukları anda ihtiyaç duydukları sağlık hizmetine ulaşmalarının nasıl garanti edileceği konusudur.
WHO ve World Bank Başkanları düzeyinde yapılan 2013 yılında İsviçrenin Cenevre kentinde gerçekleştirilen toplantıda ‘’Evrensel Sağlık Korumaları’’ konusu ele alınmıştır. Toplantının açılışında verilen ana mesaj: ‘’Herkes, sağlık sorunları oluştuğunda iyi kalitede bir sağlık sunumu elde edecek bir şekilde sağlığın sunum planları yapılmalı ve bu finanstan bağımsız şekilde tüm ülkelerde yapılabilmelidir.’’ Denmektedir. Toplantının sonunda özellikle vurgulanan diğer konu ;WHO Genel Başkanı Dr Margaret Chan tarafından şu şekilde belirlenmektedir;‘’simply raising more money for health does not guarantee sustainable systems designed to deliver Universal Health Covereg; efficient use of resources and control of costs is also essential.’’. Burdan da anlaşılacağı üzere; daha fazla para fonunun ve kaynakların elde edilmesi ve artırımı sürdürülebilir sağlık sistemlerini garanti etmez. Elde edilen finans kaynaklarının kullanımının etkin olması ve sağlık ödemelerin kontrolü esastır, elzemdir…
WHO verilerine göre; sağlık harcamaları gelişmekte olan ülkelerde giderek artmaktadır ve bu engellenemez biçimde sürdürülmektedir. Artan nüfus ve eğitim mekanizmaları, ülkeleri daha sağlıklı ve evrensel sağlık hizmetlerine doğru itmektedir. 2014 yılında Nairobi’de sağlığın gelişmekte olan ülkelerde nasıl finanse edilmesi gereği masaya yatırılmış ve tartışmaya açılmıştır.
Sağlık hizmetlerinin finansman mekanizmaları, insanları sağlık harcamalarının finansal riskine karşı koruma konusunda kurumsal seçenekler de sunar. Söz konusu seçenekler; Vergilerle finansman
Sosyal sağlık sigortası
Özel sağlık sigortaları
Tıbbi tasarruf hesapları’dır.
Gelişmekte olan veya gelişen bir ülkenin sağlık hizmetlerinin finansmanı için izlediği yol, ülkenin sağlık ve esenlik durumunun temelini teşkil eder.
Bu durum özellikle, sağlığa YETERLİ ve EŞİT bir şekilde ulaşımın sağlanması için gerekli olan sağlık harcamasını yapamayan fakir ülkeler için geçerlidir.
Pek çok ülkede kaliteli sağlık hizmetlerine ulaşımın çok pahalı olması, insanları giderek yoksulluğa itecek seviyelerde seyretmektedir.
Gelişmiş ve sağlığa ciddi yatırımlar yapan zengin ülkelerin hükümetleri bile insanların kaliteli sağlık hizmeti için artan taleplerini karşılamak üzere yeterli fonun nasıl oluşturulacağı sorusunun çözümü üzerinde sürekli çabalamaktadır.
Ülkemizde de, zengin ülkelerde yapıldığı üzere; benzer sağlık politikalarının uygulandığını görmek mümkündür. Ancak; bu çok meşakkatli bir yoldur ve ciddi bir planlama gerektirir. Hata asla kabul etmez. Hepimizin bildiği gibi Sağlık Bakanlığımız da bu planlamaları yapmakta ve sağlıkta kaliteli sürekliliği elde etmek için elinden geleni yapmaktadır. ‘’Şehir Hastaneleri’’ bu konuda önemli ve güzel bir örnektir. Çünki sağlıkta yapılanmada hata demek, kaliteli sağlığa ulaşamamak ya da dengesiz sağlık sunumu demektir ve sağlıksız bireylerden oluşacak bir toplum anlamına da gelir.
İlerde yapılması planlanan sağlıkta kaliteli çözümler ve kaliteli sağlığa ulaşım problemleriyle karşılaşmamak için bu iç politikaların uygulanması özellikle ülkemizde elzemdir.
Tüm dünya ülkeleri; sağlık için yeterli fon birikiminin en iyi şekilde nasıl oluşturulabileceği, finansal riskin paylaşılması için havuz birikimlerinin en iyi nasıl yapılabileceği ve en etkin, en yararlı, ve eşit bir şekilde kaliteli sağlık sunumlarının nasıl kullanılabileceği konularında fikir üreten kaliteli bir ekip anlayışıyla planlamalarını yapmak zorundadırlar. Gün önümüzdeki günleri haftaları değil 20 belki de 50 yıllık bir sağlık planlamasını yapmak gereği doğmaktadır.
Peki sağlık harcamaları neden artar ve bu kadar büyük bir finansa gerek duyar. Bunun birçok nedeni bulunmaktadır. En önemlileri ise; dünya nüfusunun giderek yaşlanması, epidemiyolojik olarak düşünüldüğünde, eskiden ölümle sonuçlanacak birçok vaka yaşatılabilmekte, ancak bu başarının mali bedeli yüksek olmaktadır. Teknolojik yönden bakıldığında; genişleyen teknolojik olanaklar, sağlık hizmetlerinin finansmanında yükselişle sonuçlanmaktadır. İletişim ve ulaşım olanakları sayesinde her yeni buluş kısa sürede bütün ülkelere yayılmakta ve insanların bu teknolojiye sahip olma talepleri artmaktadır.Diğer taraftan, yaşlı bir kişinin inaktif şekilde olması beklenirken, bugün; çevresindeki etkinliklerden geri kalmaması toplumsal ve siyasal bir politik yaklaşım olmaktadır. Özel Sigorta Uygulamasının yaygınlaşması da önemli bir etkendir. Sağlık sigortası sistemleri önemli sağlık politikası atılımları sayesinde bakanlığımız tarafından yaygınlaştırılmaktadır.
Bilindiği üzere, tıbbi hizmetlerin üretkenlik kazanımları daha düşüktür. Bu durum, tıp hizmetlerinin High-Science mühendisliklerin uygulanması nedenleriyle sağlıkta fiyatların giderek yükselmesine yol açmaktadır. En beklenmedik ve istenmeyen durum ise ‘’Defansif yani Savunmacı tıp uygulamalarıdır. Yani Sağlık görevlilerinin şiddete maruziyetlerini azaltmak, hukuki ve adli işlemlere karşı kendilerini tazminat açısından koru altına almaya çalışmaları hizmetleri dolaylı olarak daha pahalı hale getirmektedir.
Görüldüğü üzere sağlıkta finans çok karmaşık ve iç içe geçmiş uygulamaların olduğu ve bu durumların zincirleme olarak birbirlerine bağlı olduğu kritik neden-sonuç ilişkilerini içermektedir. Biraz daha zamana ihtiyacımız olduğunu kabul etmek zor olmasa gerek… Hem toplum hem de hekimlere düşen önemli görevler yadsınamaz.
Unutmayalım ki; merkezi ve politik olarak planlama ne kadar kusursuz olursa olsun, önemli olan sağlık sunumunu yapan bireylere düşmektedir…
Herkese sağlıklı günler dilerim. Allah’a emanet olunuz.

Adana Press - Adana'nın haber merkezi...

YORUM GÖNDER

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.Yorumlardan doğacak her türlü hukuki ve adli vakalar kişiyi bağlar, web sitemiz bundan sorumlu değildir. Yorum yapan okurlarımız bu şartları kabul etmiş sayılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


1272 kez görüntülendi

Yukarı