TEHLİKELİ 3 BEYAZ

TUŞ
(Masum Görünen Üç Beyaz)
Tuz için “Azı karar,Çoğu Zarar” kampanyasını uzun yıllar hep duyar dururduk. Nihayet, Medya Mutfağına düşen çok ciddi bir haberde, paketleme yolundaki tüm hazır gıdalarda tuz oranının azaltılmasıyla alkışlanacak çok çok önemli bir adım başlatıldı. Masum gibi görünen Üç Beyazdan biri olan Tuzun fazlası sadece ödem yapmayıp,damarlarda dolaşan sıvı miktarının artışına, kan basıncınızın yükselişine (hipertansiyon), kalp ve böbrek hastalıkları ile felç riskinin artmasını tetikler. Toplumumuzun % 30’undan fazlasının (Na) Sodyuma duyarlı kan basıncına sahip olduğunu düşünürsek, hipertansiyon eğiliminizin kanınızda fazla sodyum birikince ömrünüzü kısaltabileceğinden hiç kuşkunuz olmasın!
Tadında bırakılamayan sofra yüktür. Beslenmede ihtiyatlı davranmayan, kontrolsuz, dikkatsiz bir şekilde midesini abur cuburlarla gereksiz yere lüzumundan fazla dolduranın ünvanı, olsa olsa “YEMEK HAMALI” olurdu. Bu durumda da sana şöyle seslenilirdi :
“Ey Abur Cubur Adam! Ben Seni Nidem?” demezler miydi? Ne İbadetten Zevk Alırsın, Ne de Kalbinde Marifet Nur’unun Bir Işığı Parıldardı.
Yüce Kitabımızda “Biliniz ki Dünya Hayatı, ancak bir oyundur,bir süs ve aranızda bir öğünüştür.(Hadid/20)”diyerek uyardığı ve Tekasür/8.ayette ise “Sonra, And Olsun O gün elbet ve elbet size nimetler sorulacaktır.”
Un ve Unlu Mamüllerimiz İkinci Beyazımız’dır. Obezitenin oluşmasına ve ilerlemesiyle Hipertansiyona nedendir. Sindirim sistemi bozuklukları ve Kan şekerinin yükselmesine zararları vardır. Buğdayın işlenmesi sırasında insan sağlığı için gerekli olan bölümleri ayrıştırılarak undan uzaklaştırılıyor.
Şeker ise, Son Beyazımız.Çocukluğumuzdan bu güne kadar hepimizin en sevdiği şey olan Şeker’in Zararlarıyla son noktayı koyalım:
Bağışıklık sistemini zayıflatıp, vücudumuzun mineral dengesini bozandır. Böbreklerde hasar oluşmasına yol açan, Krom ve Bakır eksikliği kaçınılmazdır. Çocuklarda dikkat dağılmasına yol açar. Bedenimizin ihtiyacı olan kalsiyum ve bakır minerallerinin karşılanmasını engeller. Özellikle kadınlarda kolon kanseri riskini artırır. Göz bozukluklarını artırıp, Kalp hastalığı riskini de çoğaltabilir. Diş çürüklerini hızlandırıp diyabet oluşumuna sebep olabilir.
Sonuç olarak diyoruz ki; Masum gibi görünen bu 3 Beyaz’ın ( Tuz + Un + Şeker) insanoğluna hediyesi, zamanla o kişiyi TUŞ etmeyi başarmış olacaktır.

Adana Press - Adana'nın haber merkezi...

YORUM GÖNDER

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.Yorumlardan doğacak her türlü hukuki ve adli vakalar kişiyi bağlar, web sitemiz bundan sorumlu değildir. Yorum yapan okurlarımız bu şartları kabul etmiş sayılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


2891 kez görüntülendi

Yukarı