Sözlü: Türk milleti başı dik yaşamaktan vazgeçmez

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Türk milletinin tarih boyunca başı dik, esareti kabullenmeden yaşadığını, sonsuza kadar bu şekilde yaşayacağını söyledi.

Sözlü 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajında, 30 Ağustos 1922’de, Yunan Ordusu’yla birlikte, Türk milletine diz çöktürmek isteyen Batılı ülkelerin de mağlup edildiğini ifade ederek, “Milletimizin, şanlı ordusuyla tek yürek olarak bağımsızlığımızı ve yurdumuzu korumak için verdiği savaş tarihe altın harflerle yazılmış ve mazlum milletlere esin kaynağı olmuştur. Türk milletinin haksızlığa, esarete ve dayatmaya asla boyun eğmeyeceği dosta düşmana bir kez daha kanıtlanmıştır. Tarihinde nice kahramanlıklar bulunan Türk milletinin, Kurtuluş Savaşı boyunca yokluklar içinde ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yazdığı destan, yaşadığımız Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atması nedeniyle hepimiz için bir başka öneme haizdir” dedi.

Kurtuluş Savaşı’yla, Türk Milletini yok etmek isteyenlerin dize getirildiğini ifade eden Sözlü, şöyle devam etti:

“Kurtuluş Savaşı’nın son aşaması olan ve Atatürk öncülüğünde Anadolu’da başlatılan hareketin hedefine ulaştığını duyuran Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı, Türk Milleti’nin bağımsızlığı için neleri başarabileceğini en anlamlı biçimde ortaya koymuştur.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dahiyane stratejisi, milletimizin ve ordumuzun büyük özverisiyle kazanılan 30 Ağustos Zaferi’yle, bayrağımızın özgürce dalgalandığı ülkemizde, tam bağımsız, laik, demokratik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının yolu açılmıştır. 30 Ağustos Zaferi, yeni Türk devletinin hiç sönmeyecek bir güneş gibi doğuşunu müjdelemiştir.

30 Ağustos Zaferi’yle, Türk Milleti için karamsarlığın ve umutsuzluğun sona erdiği, vatandaşlarımızın insan olmanın onurunu ve erdemini hissettiği yeni ve aydınlık bir dönem başlamıştır. 30 Ağustos Zaferi, Sevr hayali peşinde koşanların amaçlarına asla ulaşamayacaklarını gösteren bir zaferdir. Savaş alanında tarih yeniden yazılırken, Türk milletinin gelişip güçlenmesinin geçmişte olduğu gibi gelecekte de engellenemeyeceğinin en anlamlı mesajı verilmiştir.”

Başkan Sözlü, mesajında daha sonra şunlara yer verdi:

“Zaferin ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, gücünü Türk milletinden, Büyük Atatürk’ün ilke ve inkılaplarından alan, bilimin ışığında gelişmesini sürdüren laik, demokratik, çağdaş bir ülkedir. Türkiye’nin aydınlık geleceğe uzanabilmesi, çağdaş dünyadaki konumunu güçlendirebilmesi, saygınlığını artırabilmesi için, Cumhuriyet kazanımlarına bağlılıkla hareket edilmeli, Cumhuriyetin temel yapısı korunmalıdır. 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, O’nun silah arkadaşlarını rahmet ve saygıyla anıyor, minnetlerimi sunuyorum. Kurtuluş Savaşı’nın şehitlerini, gazilerini de rahmet ve saygıyla anıyorum. Şanlı Ordumu’zun mensuplarını da bu vesileyle bir kez daha kutluyorum.”

Kaynak: haberler com

Adana Press - Adana'nın haber merkezi...

Benzer Haberler

YORUM GÖNDER

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.Yorumlardan doğacak her türlü hukuki ve adli vakalar kişiyi bağlar, web sitemiz bundan sorumlu değildir. Yorum yapan okurlarımız bu şartları kabul etmiş sayılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


553 kez görüntülendi

Yukarı