PKK, Barzani’yi 250 milyon dolar zarara uğrattı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Doğal Kaynaklar Bakanlığı, terör örgütüPKK’nın, Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattına  düzenlediği saldırı nedeniyle IKBY’nin 250 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı.

Bakanlığın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, ”Petrol boru hattı, Kürdistan bölgesinin ana gelir kaynağıdır. Memur maaşları bu hattan ihraç edilen petrolün geliriyle temin ediliyor. Kürdistan hükümetine ve halkına buradan elde edilen gelirle katkı sağlanıyor. Bu boru hattı, Kürdistan’ın bölgedeki her türlü olumsuz gelişmeye karşı tek dayanağıdır” ifadesi kullanıldı.

27 Temmuz’dan itibaren düzenlenen bir çok saldırı sonucu boru hattının kullanılamaz hale getirildiği ve petrol sevkiyatının tamamen durdurulduğu kaydedilen açıklamada, saldırı nedeniyle bölge ekonomisinin uğradığı zarara değinildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

”Kürdistan bölgesinin boru hattına yapılan saldırı Türkiye’ye çok az bir zarar verdi. Türkiye’nin zararı, sadece nakilden elde edilen gelir oldu. Söz konusu zararın yüzde 99’u Kürdistan bölgesinedir. Kürdistan’a verilen zarar ise 250 milyon dolardır. Bu rakam, Peşmerge, asayiş güçleri ve İçişleri Bakanlığı çalışanlarının bir aylık maaşına tekabül ediyor. Kürdistan boru hattına yapılan bu anlamsız saldırılar durmalıdır. Bunun Kürdistan halkının yaşamına ve güvenliğine ciddi bir etkisi olmaktadır.”

BARZANİ ÇIKIŞINCA ÇARK ETTİLER

Enerji Bakanı Taner Yıldız, basın toplantısında İran’dan gelen doğalgaz boru hattına ve Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattına düzenlenen PKK’nın saldırılarını değerlendirirken, ”Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattına saldırıda bulunuldu. Barzani’nin çıkışı üzerine ‘O hattı biz bombalamadık’ dediler. Tespitlerimiz var, PKK yaptı bunu. İran’dan gelen doğalgaz hattını patlattılar, tamiratı tamamlandı ve İran’dan gaz akışı başladı” ifadesini kullandı.

Adana Press - Adana'nın haber merkezi...

Benzer Haberler

YORUM GÖNDER

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.Yorumlardan doğacak her türlü hukuki ve adli vakalar kişiyi bağlar, web sitemiz bundan sorumlu değildir. Yorum yapan okurlarımız bu şartları kabul etmiş sayılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


881 kez görüntülendi

Yukarı