10 Kasım Arşivi

Atatürk’ün canlı tanığı 10 Kasım’ı unutamıyor

Atatürk’ün canlı tanığı 10 Kasım’ı unutamıyor

Atatürk’ün canlı tanığı, 10 Kasım’ı unutamıyor- Atatürk’ün, 1937’de Adana Kız Enstitüsü’nü ziyareti sırasında aynı fotoğraf karesinde yer alan 91 yaşındaki Remziye Tatlı, bir 10 Kasım’ı daha hüzünle karşıladı- Tatlı: “10 Kasım geldiğinde hep o günleri hatırlar, hüzünlenirim”- “Annem, babam, kardeşlerim, özelikle eşim en yakınımdı, hepsini kaybettim ama inanın bunu doğru söylüyorum, onlardan çok Atatürk’e üzüldüm “Adana(AA) – Büyük Önder Mustafa

Büyük Önder Atatürk anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 76. yılında Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye’de törenle anıldı. Adana’daki tören, Vali Mustafa Büyük, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Satı Bahadır Köse’nin,Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı. Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05’te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekilen bayrak, yarıya indirildi.

Adana’da Atatürk konserle anıldı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 76’ncı yıl dönümünde Adana’da sevdiği türkü ve şarkılardan oluşan konserle anıldı. İlk anma etkinliği, Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi. Törene ValiMustafa Büyük, 6’ncı Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Bahadır Köse, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, askeri ve sivil protokolün yanında, İncirlikÜssü’nde görevli ABD’li askerler de katıldı. Törende çelenkler sunuldu, Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Yukarı