“Mektup ve Zimmet Projesi” hırsızlığı yüzde 19 düşürdü

Adana Emniyet Müdürlüğü, 2014 yılında hırsızlara karşı önleyici tedbir olarak uyguladığı mektup gönderme ve polise zimmetleme projeleri sonunda hırsızlık olaylarını yüzde 19 oranında düşürdü.

Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği, hırsızlık olaylarını azaltarak hem vatandaşın mağdur olmasını hem de gençlerin cezaevlerinde çürümemesi için önce Türkiye’de bir ilke imza atarak, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü’nün de destek verdiği Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı koordinesinde yürütülen Güvenli Hayat Güvenli Gelecek İçin Çocuklar ve Gençler isimli Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP) kapsamında hazırlanan İçimizden Birileri projesiyle 500 polise 500 hırsız zimmetlendi. Her hırsızdan bir polis sorumlu olurken, hırsızın gün içerisinde ne yaptığı, okula gidip gitmediği, ailesini üzüp üzmediği konusunda polisler rapor aldı. Olumsuz bir durum olduğunda polis telefonunu 24 saat açık tutarak sürekli zimmetlendiği hırsız ile görüşme halinde oldu. Polis, bir anlamda hırsızın, annesi, babası, ağabeyi olup ona yaşam koçluğu yaptı.

İkinci projede ise Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, 28 Haziran 2014 günü Resmi Gazete’de yayınlanarak 5 bin 237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nda ilgili maddelerde yapılan değişiklikten sonra yeni bir çalışmaya daha imza attı. Hırsızlık suçlarının cezasının artırılmasını fırsat bilen Adana polisi, Adana Valiliği koordinesinde “4 Bin Mektup Güvenli Bir Gelecek” projesini hayata geçirdi. Türk Ceza Kanunu’nda yapılan değişiklikle hırsızlık suçlarının arttığına dikkat çekilen mektup, Hırsızlık Büro Amirliği dedektiflerinden 1’i kadın 5 kişilik bir ekip tarafından Adana’da 4 bin sabıkalının adresine elden ulaştırıldı.

Proje uygulayarak önleyici tedbir alan polis bunun yanı sıra güvenlik önlemlerini de en üst seviyeye çıkartarak vatandaşın hem canını hem de malını korumaya çalıştı. Polismerkezi, asayiş, araştırma ekipleri 24 saat esasıyla gün boyu mıntıkalarında ev ve iş yerleri önünde devriye attı.

Bu çalışmalar sonucunda Adana’da 2014 yılındaki evden hırsızlık olayları 2013’e göre yüzde 19, iş yerinden hırsızlık olayları 2013’e göre yüzde 1 düştü. 2013 yılında 3492 evden hırsızlık yapılırken, bu rakam 2014 yılında 2 bin 840’a kadar düştü.

Polis, 2015 yılında yeni önleyici tedbir ve güvenlik tedbirleriyle rakamı daha da aşağı çekmeyi planlıyor.

Kaynak: haberler com

Adana Press - Adana'nın haber merkezi...

Benzer Haberler

YORUM GÖNDER

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.Yorumlardan doğacak her türlü hukuki ve adli vakalar kişiyi bağlar, web sitemiz bundan sorumlu değildir. Yorum yapan okurlarımız bu şartları kabul etmiş sayılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


672 kez görüntülendi

Yukarı