KAMU-İŞÇİ- SEN’DEN ÇOCUĞA YÖNELİK CİNSEL İSTİSMAR KONULU KONFERANS

Ceyhan Belediyesinin katkıları ile  Kamu işçileri sendikası tarafından Çocuğa yönelik cinsel istismar  ve korunma yolları konferansı verildi..Ceyhan Murat göğebakan Kültür merkezindeki konferans’ta konuşmacı olarak iletişim uzmanı Burçin Sarıcı Kozanlı,Uzman Pisikoloğ Cihan Esirgemez ile  Avukat Salih Aydın  katıldı.

DİNÇER. HÜKÜMETİMİZ KONU ÜZERİNDE HASSASİYETLE DURUYOR

Kamu işçileri sendikası tarafından düzenlenen konferans saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından açılış konuşmasını yapmak üzere sahneye gelen Kamu-işçi sen genel başkanı Ali Dinçer konuşmasını şöyle yaptı: Değerli misafirlerimiz Kamu işçileri sendikamız tarafından Çocuğa yönelik cinsel istismar ve korunma yolları konferansına hoş geldiniz. Değerli misafirlerimiz ülkemizde istismar olayları olmaktadır ve bu bir gerçektir biz sendika olarak bu tür olayların hem takipçisi olacağız hemde bu olayları aydınlatıcı olarak konferanslarımız devam edecek diyen Dinçer, Hükümetimizde bu konu  ile ilgili ve  yasal düzenlemelerin üzerinde hassasiyetle durmaktadır ve öte yandan Milli eğitim bakanlığımız bu konuda il,ilçe milli eğitim müdürlükleri ile çalışmalar yaparak öğrencilerimizi ve ailelerimizi bilinçlendirmek adına çalışmalar yapmaktadır diye konuştu.

KOZANLI: İSTİSMARI ÖRF, TÖRE ADET GİBİ BULGULARLA İSİM DEĞİŞTİRİYORLAR

Kamu İşçileri Sendikası Genel başkanı Ali Dinçer’in konuşmasının ardından konuşmacı İletişim Uzmanı Burçin Sarıcı Kozanlı Çocuk ihmal ve istismardan koruma yolları hakkında konuşmasını slayt gösterisi ile yapan Kozanlı konuşmasında Çocuğa cinsel istismar diye bir gerçek var maalesef hem dünyada hemde ükemizde bu olayları yaşıyoruz. Bazı toplumlarda, bazı ülkelerde çocuk istismarları maalesef başka isimlerle kapatılmaya çalışılıyor ve diyorlar ki bu bir töre, örf, adet gibi bulgularla isim değiştiriyorlar hâlbuki bu olaylar çocuğa istismarı barındırıyor diyen Kozanlı 0-18 yaş arasındaki dönemin, çocukluk dönemi olarak tanımlandığını söyledi. Bu dönem içerisinde fiziksel veya ruh sağlığına zarar vermenin çocuk istismarı olduğunu belirten Gür, “Çocuğa bakmakla yükümlü kimseler ve diğer yetişkinler tarafından fiziksel, duygusal, zihinsel veya cinsel gelişimleri engelleyen ya da beden veya ruh sağlığına zarar veren, kaza sonucu olmayan durumlarla karşı karşıya bırakılmasına çocuk istismarı denmektedir. Çocuğun sağlığı, fiziksel veya psikolojik gelişimi için gerekli ihtiyaçların karşılanmaması ise çocuk ihmali olarak tanımlanmaktadır” dedi.

ÇÖZÜM İÇİN HEP BİRLİKTE ÇALIŞILMALI
Av. Salih Aydın ise konuşmasında istismarı önleme yükü çocukların küçük omuzlarına bırakılamayacak kadar ağırdır. Çocukların susmaması tabi ki önemli ama daha önemlisi çocukların anlattıklarına yetişkinlerin kulak vermesi ve hemen dikkate alıp çözüm bulmasıdır. Çocukları cinsel istismardan korumak ve istismarın sürdürülebilir olmasını önlemek başta öğretmenler ve psikolojik danışmanlar olmak üzere hepimizin sorumluluğunda. Bu konunun siyasi, toplumsal ve hukuki pek çok yönü olduğu göz önüne alınarak çözüm için hukukçular, sağlıkçılar, sosyal hizmet uzmanları, psikolojik danışmanlar ve eğitimciler hep birlikte çalışmalı.

   

Adana Press - Adana'nın haber merkezi...

Benzer Haberler

YORUM GÖNDER

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.Yorumlardan doğacak her türlü hukuki ve adli vakalar kişiyi bağlar, web sitemiz bundan sorumlu değildir. Yorum yapan okurlarımız bu şartları kabul etmiş sayılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


1143 kez görüntülendi

Yukarı