İsrail’in tutukladığı 14 yaşındaki Melek serbest

İsrail hapishanelerindeki 14 yaşındaki Melek el-Hatib serbest bırakıldı.

İsrail yönetimi, Batı Şeria’nın Tulkerm kenti yakınlarındaki ‘Cebara’ kontrol noktasında küçük kızı ailesine teslim etti. Kızlarını teslim almak üzere hazır bulunan aileye Tulkerm Valisi İsam Ebubekr, aktivistler ve basın mensupları eşlik etti.

Babasına sarılan küçük kız, cezaevinde çok zor zamanlar geçirdiğini, uzun süre sorguda tutulduğunu belirterek, ‘Hapisten çıktığım için çok mutluyum’ dedi.

Melek’in babası Ali el-Hatib ise ‘Geçirdiğimiz bu zaman dilimi kelimelerle ifade edemeyeceğim kadar zordu. Gece kalkıp kızımın yatağına dokunuyordum. Hapishanede şu anda ağlıyor mu, üşüyor mu diye düşünüyordum. Kalbim sıkışıyordu’ diye konuştu.

Kızına tutukluluk süresinde kol kanat geren İsrail hapishanesindeki Filistinli kadınlara teşekkür eden baba Ali el-Hatib, ‘Onlar, tutukluluğu süresince kızımın annesi ve ailesi oldular. Nasıl bu yaşta bir kız tutuklanıp, hapse atılır’ ifadelerini kullandı.

Tulkerm Valisi İsam Ebubekr de ‘Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, esirler meselesine büyük önem gösteriyor. İşgal hapishanelerindeki bütün esirler serbest bırakılana kadar halk direnişine devam edeceğiz’ şeklinde konuştu.

Ahrar Esirler ve İnsan Hakları Araştırma Merkezi Müdürü Fuad Hafeş, İsrail’in uluslararası kanunları ihlal ettiğini hatırlatarak, ‘Bu küçük kızın davası, işgalcilerin uygulamalarını ortaya koymak ve başta 18 yaş altı olmak üzere bütün mahkumların serbest bırakılmasını sağlamak için uluslararası bir davaya dönüştürülmeli’ dedi.

İsrail askerlerinin, 31 Aralık’ta okuldan dönerken gözaltına aldığı Melek el-Hatib’e, çıkarıldığı mahkemece, ‘Taş atmak, yol kesmek, trafiğin seyrini engellemek ve bıçak taşımak’ iddiasıyla 2 ay hapis ve 6 bin şekel para cezası verilmişti.

Adana Press - Adana'nın haber merkezi...

Benzer Haberler

YORUM GÖNDER

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.Yorumlardan doğacak her türlü hukuki ve adli vakalar kişiyi bağlar, web sitemiz bundan sorumlu değildir. Yorum yapan okurlarımız bu şartları kabul etmiş sayılırlar.


555 kez görüntülendi

Yukarı