İhtimaliyat durumları ve kısa bir analiz! Aman dikkat!

İçinden geçmekte olduğumuz süreç; dikkat ve rikkat gerektiren bir zaman dilimi… Pek çok şeye gebe! Sağlıklı doğumların gerçekleşmesi için herkesin üzerine düşeni yapması zaruri olan çok özel bir durum ile karşı karşıyayız. Gerek birey, gerekse toplum ve yönetenler nezdinde azami ihtimamın gösterilmesi gereken hassas bir süreçten söz ediyorum!

Bireysel ve toplumsal sorunlarımızın çözümü; tek başına sivil toplum kuruluşlarımızın, siyasi partilerimizin ve iktidarın çözebileceği bir şey değildir. Lokallikten uzak bir genişliğe sahip… Herkesin çözümlemelerle ilgili olarak olumlu katkı koyması gerekir.

Yaşanan onca gelişmeler karşısında üzülerek ifade etmeliyim ki başta CHP ve MHP olmak üzere ne HDP ne de diğer irili ufaklı partilerimiz, muhalefet bağlamında, tavır ve öneri kapsamında, aklı başında herkesin gördüğü gibi halkın gönlünde yer edecek inandırıcılıktan uzak kalmışlardır.

Daha müreffeh ve daha özgür bir Türkiye için görünen o ki AK PARTİ yegâne seçenek durumunda. Önümüzdeki seçim süreci bu nedenle büyük bir önem kazanıyor. Seçeneksizlik iyi görünmese de maalesef gerçek bu! Başaramıyorlar. Beceremiyorlar!

Önümüzde; geçirdiğimiz Mart/2014 Yerel ve ardından Cumhurbaşkanlığı seçimi kadar önemli olan bir Milletvekilliği Genel Seçimleri var! Bu seçimi önemli kılan pek çok husus olmasına rağmen en önemli konu; yıllardır içinde barındırdığı sorunlu ve kangren olmuş yapısı ile artık değişmek/değiştirilmek zorunda olan Yeni Anayasa gerçeğidir. Bu husus; Türkiye’nin yakın gelecek haritasında yer alan ve geleceğini hayati olarak ilgilendiren son derece önemli bir konudur! Bu açıdan bizleri önemli bir süreç bekliyor.

Birkaç ay sonra önemli bir kriz bizleri beklemekte! Takip edebildiğim kadarı ile tarafların bu konuda oldukça ciddi ve derinden hazırlıkları var. Özellikle Ermenistan’ın. Malumunuz 2015 yılındayız ve 1915 ermeni tehcirinin yüzüncü senesi. Dünyanın pek çok parlamentosunda, Türkiye’nin rahatsız olabileceği kararlar alınabilir. ABD bile, bu sene 24 Nisan 2015 günü geleneksel bildirisinde aleyhte bir karar alabilir! Türkiye Hariciyesinin tüm birimleri ve lobilerimizin şimdiden hazırlık yapmaları bir zarurettir.

Yaşanması muhtemel olumsuz gelişmeler karşısında bu durumun ulusalcı cenahın iştahını kabartacağı kesin! İşin içine bir de çözüm süreci girdiğinde durum daha da önem kazanıyor! Dış ve iç mihrakların faydalanmaktan asla vazgeçmeyecekleri bir özel durumlar silsilesi ile karşı karşıyayız! Her türlü enstrümanın, legal maske ile kaplanmış her türlü manipülasyonun çok rahat kullanılabileceği bir süreçten söz ediyorum. Ergenekon ruhunun pusuya yatmış halinden kurtulmak için beklediği bir süreç! En büyük adım; toplumu kutuplaştırma hedefi olarak gözüküyor! Amaç; “Parçala ve Yut!” ve de AK PARTİ’den kurtul! Bu durumların olumsuz seyri, beraberinde farklı senaryolara kaygan bir zemin teşkil eder.

Yugoslavya’nın parçalandığı günlerde meşhur bir tespit yapılır. O dönem için: “Yugoslavya parçalanırken halkın; biz evde dizi izliyorduk!” dedikleri söylenir! Düşündürücü!

Bir diğer konu; ülke olarak çevremizde yaşanan ciddi çatışmaların neticesinde bizleri bekleyen kitlesel göç meselesi…  İçimizdeki mevcudun dışında çok ciddi bir kitleden söz ediyorum!

2015 yılında bizleri bekleyen bir diğer önemli konu ekonomi meselesidir.  Bugün dünyada ve hatta ülkemizde, derinden ve aktif olarak hüküm süren çok ciddi bir finans savaşı var! İşin uzmanlarından aldığım görüşler çerçevesinde; Avrupa hatta Kuzeydoğumuzdaki ekonomik krizlerde ciddi bir iyileşme beklenmiyor! Hükümetin bu konuda çok ciddi çalışmalar yaptığı basına yansıyor zaten. Yine de seçim ekonomisi ve/ya olası diğer faktörler dikkate alınmalıdır.

Bu arada; hükümetin takip ettiği icraatlarını hiç beğenmeyen, bunu iyi de olsa kan davasına dönüştürüp tehlike sınıfında gören, ABD, AB ve Neoconlarla işbirliği yapan zihniyetlerin durumdan vazife çıkarmak isteyecekleri bir sürece giriyoruz! 28 Şubatçıların ekmeklerine yağ sürebilecekleri, derinden derinçalışacakları bir süreç! Aman dikkat!

Özellikle kentimiz açısından deprem önlemleri ve bilinci meselesi, işsizlik belası ve kullanım yaşı gün geçtikçe düşen uyuşturucu canavarı sorunları… Sağlıkta aşmamız gereken, bekleyen sorunlarımız… Mesela hala aşı takviminde yer almayan Rota Virüsü Aşısı konusu! Umarım bir an önce devlet bunu bir takvime bağlar ve vatandaşın istifadesine sunar!

Bütün bunlar kadar önemli bir diğer hayati konu; özgünlüğünü kaptırmış, okumayı ve araştırmayı sevmeyen, iyilikte değil, malayanilikte gününü gün etmeye çalışan bir gençlik… Dahası; birlik ve bütünlüğümüzün çimentosu olan kardeşlik ruhundan, temel değerlerimizden uzak bir neslin ve gençliğin yetişmesi…

Binaenaleyh; iç ve dış tedbirlerin öngörülü bir şekilde ihtimaliyat hesapları mutlaka yapılmalıdır!

Keşkelerimizi biriktirmekten hepimiz vazgeçmeli ve üzerimize düşeni yapmalıyız!

Sevgi ile kalın…

akt

Adana Press - Adana'nın haber merkezi...

YORUM GÖNDER

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.Yorumlardan doğacak her türlü hukuki ve adli vakalar kişiyi bağlar, web sitemiz bundan sorumlu değildir. Yorum yapan okurlarımız bu şartları kabul etmiş sayılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


1566 kez görüntülendi

Yukarı