Erdoğan: Çin de sistemin yanlış olduğunu söyledi

Erdoğan konuşmasında özetle IŞİD’in İslam dinine zarar verdiğini, Batı ülkelerinin terörle mücadele konusunda samimi olmadığını, Suriye’li mültecilere yardımda Türkiye’nin yalnız bırakıldığını söyledi.

Erdoğan’ın konuşmasından dikkat çeken bir başka konu ise; BM’nin karar mekanizması olan 5 ülkeden biri olan Çin’in de daimi üye ülkeler konusunda yanlış bir sistem olduğunu kabul ettiğini söyledi.

Erdoğan’ın konuşmalarından öne çıkanlar şöyle;

-Suriye’de 5. yılına giren krizde 300 bin kişi hayatını kaybetti. Yarısı ülkemizde olmak üzere 4 milyon insan ülke dışına gitmek zorunda kaldı. Bize şuana kadar bu ilticanın maliyeti 6 milyar doları geçmiş durumda.

-Suriye nüfusunun yarısı bu süreçte evinden toprağından oldu. Bugün Suriye’deki durumdan dolayı hem ülkemiz hem de uluslararası olarak büyük sıkıntılar vermektedir.

DAEŞ İSLAM’IN İMAJINA ZARAR VERİYOR

-Terör örgütleriyle ülkemiz şu an karşı karşıya. DAEŞ’in yaptıklarının bizim dinimizde yeri yoktur. Bizim dinimiz Arapça “Sin” kelimesinden türemiştir. “Sin” barış anlamına gelmektedir. Böyle bir dinin terörle alakası olabilir mi.

-Bazı karanlık odaklar Türkiye’yi böyle bir terör örgütüne destek vermekle zan altına sokmaya çalışıyor. Asla Türkiye böyle bir senaryonun içinde yer almamıştır.

-Tabii biz burada Batı ülkelerinden hep duyarlı tavırlar bekliyoruz. Ne Batı, ne de dünya gösterdiğimiz hassasiyete karşılık vermemiştir.

AVRUPA’YA ELEŞTİRİ: 200 BİN KİŞİYİ MİSAFİR EDEMİYORLAR

-Demokrasi ve insan hakları konusunda Avrupa Birliği standartlarını ulaşan bir ülkeyiz. Burada birşeyi hatırlatmak istiyorum.

-Bakınız 300 bini Irak’ta olmak üzere 1.7 milyonu Suriye’de olmak üzere 2 milyon mülteciyi ülkesinde barındıran bir Türkiye var.

-Avrupa’nın tamamına bakınız onlar 200 bin kişiyi bile  ülkelerinde barındıramıyorlar. Hatta Ege’de denizde boğulmaları için zemin hazırlıyorlar.

-Biz ise sahil güvenlik ile onları yakalayıp misafir edip ondan sorna da ülkelerine gönderiyoruz.

DÜNYA 5’TEN BÜYÜKTÜR

– Dünya 5’ten büyüktür. Bu 5 ülke ne diyorsa o oluyor. Birinin hayır dediği iş olmuyor.

– Bugün Ortadoğu’da yaşanan sıkıntılar dünyanın tüm bölgelerini etkileme gücüne sahip.

-Çin Halk Cumhuriyeti’nden geliyorum. Bu konuları orada da görüştük. BM’de bir reform olması gerektiğini Sayın Şi de (Çin Cumhurbaşkanı) kabul ediyor. Sistemin değişmesi gerekir.

MEZHEP FARKINDAN DOLAYI TERÖRİSTLERİ DESTEKLEYENLER VAR

-Mezhep farklılıklarını bir kenara bırakmalıyız. Bizim tek derdimiz var: İslam, İslam, İslam. İslam’a gölge düşürülmesini kabul edemeyiz.

– Terörü kaynağına ve kimliğine bakmaksızın reddetme iradesini hep birlikte göstermek mecburiyetindeyiz.

-Ülkemde mezhep farklılığından dolayı ateist terör örgütlerini destekleyenleri görüyoruz.

Adana Press - Adana'nın haber merkezi...

Benzer Haberler

YORUM GÖNDER

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.Yorumlardan doğacak her türlü hukuki ve adli vakalar kişiyi bağlar, web sitemiz bundan sorumlu değildir. Yorum yapan okurlarımız bu şartları kabul etmiş sayılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


2051 kez görüntülendi

Yukarı