Engeller kalktı Kürtçe’nin kullanımı arttı

Kürtçe’nin önündeki engellerin kaldırılması için yapılan yasal düzenlemeler, hayatın her alanında kullanılmasına imkan sağladı.

Anadilde kurs, yayın ve eğitimin önünü açan yasal düzenlemelerin yanı sıra sosyal ve kültürel alanda atılan adımlarla artık iş yerleri, yas evleri, lokantalar ve sokaklardaki tabela, afiş ve bilboardlardaki tanıtımlarda Türkçe’nin yanında Kürtçe ifadeler de yer alıyor.

Vatandaşlar Kürtçe’yi özgürce konuşabilmenin, iş yerlerinde, sokaklarda, taziye evlerinde, lokantalarda anadillerinde tanıtım yapabilmenin mutluluğunu yaşıyor.

Bölgede iş yerlerinin girişine asılan ‘Hoş geldiniz’ tabelasında ‘Hün Bi Xerhatın’, eczanede, ‘Dermanxane’, semt pazarında ‘Bazara taxe’ gibi aynı anlamı taşıyan Kürtçe ifadeler de yazılıyor.

Özellikle sigara içmenin yasaklandığı alanlarda Kürtçe yazılı uyarılar da dikkati çekiyor. Böylelikle Kürtçe’nin her alanda kullanılmasıyla Türkçe bilmeyen vatandaşların yer, yön, adres ararken yaşadığı sıkıntı da büyük ölçüde aşılmış oldu.

Adana Press - Adana'nın haber merkezi...

Benzer Haberler

YORUM GÖNDER

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.Yorumlardan doğacak her türlü hukuki ve adli vakalar kişiyi bağlar, web sitemiz bundan sorumlu değildir. Yorum yapan okurlarımız bu şartları kabul etmiş sayılırlar.


477 kez görüntülendi

Yukarı