Emekli astsubay kömür kesintisi dedi, dernek ise aidat!

Adana’da emekli astsubay Ahmet Doruk emekli maaşından ‘Kömür kesintisi’ adıyla 18 lira kesilince, yetkililerin buna bir açıklama getirmesini istedi.

Evli ve 2 çocuk babası Ahmet Doruk, 20 yıl görev yaptıktan sonra sağlık sorunları ile karşılaşınca ‘Jandarma Kıdemli Astsubay Başçavuş’ rütbesinden emekliye sevk edildi. Bu ay emekli maaşını çekmek için bankamatiğe giden Ahmet Doruk, maaşının 18 lira eksik olduğunu farketti. Kesintinin nedenini öğrenmek için ‘E-Devlet’ şifresiyle ‘www.turkiye.gov.tr’ adresinden maaş kesinti bilgilerini inceleyen Ahmet Doruk, sorgu ekranında 18 liranın kömür kesintisi nedeniyle alındığını gördü.

“NEDEN EMEKLİDEN ALIYORLAR?”

Türkiye’de milyonlarca emeklinin güç koşullarda yaşadığını belirten Ahmet Doruk, “Zaten emekli maaşımızla zor geçiniyoruz. Bir de kömür kesintisi adıyla para kesiyorlar” dedi. Kendisine 18 liralık kesintinin Türkiye Emekliler Derneği’ne üye olduğu için yapıldığının söylendiğini belirten Ahmet Doruk, “Eğer bu kesinti aidat kesintisiyse, neden ‘Kömür Kesintisi’ diyorlar?  Bu kömürlerin parasını kimden alıyorlarsa alsınlar. Neden emekliden alıyorlar? Bu paranın iade edilmesini istiyorum” diye konuştu.

“KÖMÜR PARASI DEĞİL DERNEK AİDATI”

Türkiye Emekliler Derneği Adana Şube Başkanı Seyfi Hüseyin İyiyürek ise, Ahmet Doruk’tan yapılan 18 liralık kesintinin derneğin yıllık üye aidatı olduğunu anlattı. Bağ-Kur, memur ve işçi emeklilerinin derneğe istekleriyle üye olduğunu aktaran İyiyürek, şöyle dedi:

“Sosyal Güvenlik Kurumu, 18 liralık üye aidatını memur emeklilerinde, ‘Kömür kesintisi’ adıyla yapıyor. Çünkü memur emeklilerinin bordrolarında dernek aidatıyla ilgili bir bölüm yok. Resmiyette bordroda üye aidatıyla ilgili bölüm olmadığı için aidatlarımızı bu şekilde kesiyorlar. Yoksa bu kesilen para kömür parası değil.”

Kaynak: haberler com

Adana Press - Adana'nın haber merkezi...

Benzer Haberler

YORUM GÖNDER

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.Yorumlardan doğacak her türlü hukuki ve adli vakalar kişiyi bağlar, web sitemiz bundan sorumlu değildir. Yorum yapan okurlarımız bu şartları kabul etmiş sayılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


675 kez görüntülendi

Yukarı