‘DEAŞ türü terör örgütleri bize göre İslam dışıdır’

PEKİN 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Merkezi Televizyonu’na (CCTV) yaptığı açıklamada, Çin ile yapılan ikili görüşmelerde gerek altyapı gerek üst yapıda ne gibi adımlar atılabileceğini konuştuklarını ifade ederek, ‘Temenni ediyorum ki bu ziyaretim artık bunları uygulamaya geçirme süreci olacak. Bu ziyaretimizde imzalanacak anlaşmalarla da artık mesafe almaya başlayacağız ‘dedi.

Resmi ziyaret kapsamında, Çin’e gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Merkezi Televizyonu’na (CCTV) özel demeç verdi.

Diplomatik ilişkilerin 45. yıl dönümünde gerçekten bazı önemli adımların atılması umuduyla burada olduklarını belirten Erdoğan, 2010 yılında Başbakan olduğu dönemde Çin ile stratejik işbirliği anlaşması imzaladıklarını anımsatarak, bu anlaşmanın Türkiye ile Çin arasındaki en önemli adım olduğunu vurguladı. Bu anlaşmanın siyasi, ekonomik, stratejik, ticari ve kültürel olmak üzere her alanda çok önem arz ettiğini ifade eden Erdoğan, bu yılın hem Türkiye hem de Çin açısından önemli olduğuna değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15-16 Kasım tarihlerinde Türkiye’nin Antalya şehrinde G20 Zirvesi’nin yapılacağını, 1 Ocak’tan itibaren dönem başkanlığının Çin’e devredileceğini ve bu açıdan da ayrı önem arz ettiğini kaydetti.

Eski Çin Başbakanı Hu Cintao’nun ziyaretinde iki ülke arasında hedeflenen ticaret hacminin arzulanan seviyeye gelmemesine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ziyaretin önemli başlıklarından birinin bu olduğunu savundu.

‘DEAŞ türü terör örgütleri bize göre İslam dışıdır’

İslam’da aşırıcılık olmadığını vurgulayan Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: 

‘İslam aşırılıkları reddeder ve orta yolu tavsiye eder. Bu sevgili Peygamberimizin ifadesinde kendisini bulmuştur, ‘İşlerin en hayırlısı orta olanıdır’. Kaldı ki İslam, ‘silm’ kelimesinden gelmektedir. Bunun anlamı ise barıştır. İslam bir kişinin öldürülmesini tüm insanlığın öldürülmesi olarak görür. Bir insanın hayat  bulmasına aracı olmayı ise tüm insanlığın hayat bulmasına aracı olmak olarak görür. DAEŞ türü terör örgütleri, hepsi bize göre İslam dışıdır. Bizde bir söz var, ‘Bal bal demekle ağız tatlanmaz’. Yani ‘Biz İslamız’ veya ‘Müslümanız’ demekle Müslüman olunmuyor. Yaptıkları terördür. İslam’la bu işin ilgisi yoktur.’

Erdoğan, Çin’den füze alımına ilişkin, ‘Bu konuda aslında bitmiş bir şey yok. Ama bizim Çinli dostlarımızla bu ilk etapta yaptığımız bazı görüşmeler vardı. O da müşterek üretime girme hususuydu. Biz bunu başarmanın azmi içerisindeyiz ve bunun da sözünü almıştık. Bu konuda eğer adımı atabilirsek bizim kararlılığımız yerindedir. Çin ile böyle bir adımı atmayı arzu ederiz ‘diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine yönelik eleştirilere ilişkin bir soruya da şu yanıtı verdi: 

‘Bunun takdirini ben hep milletime bıraktım. Son seçimlerde de milletim yüzde 52 oyla beni Cumhurbaşkanlığına getirdi. Ben milletime hep şunu söyledim, ‘Sizlere efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldim’. 40 yıllık siyasi hayatımda da hep bunu yaptım. Batı dahil olmak üzere bazı farklı muhalif çevreler bana bir çok yakıştırmayı yaptılar. Her türlü hakareti de yaptılar ama bir taraftan da çok çirkin yakıştırmalar yaptılar. Kötü söz sahibinindir. Ben milletimi seviyorum, milletimle yürüyorum.’

Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti ile iş birliğini kazan-kazan esasına dayalı olarak sürdürmeyi temenni ettiklerini de sözlerine ekledi.

‘Türkiye’nin Şangay İşbirliği Teşkilatı kapsamında tam üyeliğe dönüşmesini istiyoruz’ 

‘Şangay İşbirliği Teşkilatı ve Çin’in ‘Bir Kuşak Bir Yol’ anlayışında Türkiye’nin önemli rol oynayacağı’ sorusuna ilişkin, bu konuda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile çok defa görüşmelerinin olduğunu, özellikle burada Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Başbakan Li Kıçiang ile de görüştüklerini ifade eden Erdoğan, Hindistan ve Pakistan’ın katılımıyla farklı bir sürecin başladığını ve Türkiye’nin Şangay İşbirliği Teşkilatı kapsamında diyalog ortaklığından tam üyeliğe dönüşmesini istediklerini aktardı.

Tam üyelikle 1,5 milyarlık İslam dünyasıyla Şangay İşbirliği içinde çok daha farklı bir işbirliği sürecinin başlayacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradaki gücün daha da artacağını ve Avrupa, Asya ötesinde bir de İslam dünyasıyla bir bütünleşmenin de başlangıcı olacağını ifade etti.

Çin’in önderliğinde kurulan Asya Altyapı Yatırım Bankası’na (AAYB) ilişkin Erdoğan, ‘Bu adımın atılmış olması da önemli bir adımın aslında başlangıcıydı. Şu anda bu adım artık atıldı. Bundan sonraki süreçte Japonya, Amerika, onlar da bu süreci farklı bir şekilde değerlendireceklerdir’ diye konuştu.

Muhabir: Mahmut Atanur

Adana Press - Adana'nın haber merkezi...

Benzer Haberler

YORUM GÖNDER

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.Yorumlardan doğacak her türlü hukuki ve adli vakalar kişiyi bağlar, web sitemiz bundan sorumlu değildir. Yorum yapan okurlarımız bu şartları kabul etmiş sayılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


784 kez görüntülendi

Yukarı