Çin’e Türk kumaşı

Adana’daki Arse Tekstil firması, tekstilde dünya devi olan Çin’e, kumaş ihraç ediyor.

Bir zamanlar tekstilin merkezi olup, ürün kalitesi ve çeşitleriyle dünya modasını yönlendiren Adana, son yıllarda yeniden canlanan tesisleriyle, eski parlak günlerine dönme yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Adana Organize Sanayi Bölgesi İş Adamlar Derneği’nin başkanlığını da yapan tekstilci Hilal Aksöz’ün firması da gözünü Çin’e dikti. Fiyatı az, miktarı çok ürünleriyle son 10 yılda tekstil sektörünün dengelerini alt üst eden Çin’e kumaş ihraç eden Hilal Aksöz, Türkiye’ye en uzak ülkelerden birisi olan Çin’e ihracatyapacağına önceleri kendisi de pek inanmamış. “Çünkü Çin’den bize çok ucuz fiyatla kumaş geliyor ve sektörü büyük sıkıntılara sokuyordu” diyen Aksöz’ün bu düşüncesiParis’teki bir fuarda, ürettikleri kumaşları görüp beğenen Çinliler’in talebiyle değişmiş.

ADANA’YA GELİP TESİSLERİ İNCELEDİLER

Yaklaşık 15 yılı yöneticilik olmak üzere 40 yılı aşkın süredir tekstil sektöründe olan veABD’de 6 yıllık iş deneyimi olan Halil Aksöz’ün yönetim kurulu başkanı olduğu Arse Tekstil, Çin’e ihracatın ilk adımını şubat ayında Paris Tekstil Fuarı’nda attı. Fuarda da Arse Tekstil standını ziyaret eden toptan kumaş ticareti yapan bir Çin firmasının yetkilileri ürünleri beğenince numune istedi. Fuarın hemen arkasından Çin firmasının dört yöneticisi Adana’ya gelerek, Arse Tekstil’in OSB’deki toplam 10 bin metrekarelik tesisleri inceledi.

KUMAŞIN ÇİN YOLUNDAKİ SERÜVENİ

İnceleme sonrasında Çinliler’in sipariş vermesiyle Adana- Çin hattında tekstil ticaretinin ilk adımları atıldı.

“Adana’dan Çin’e kumaş ihraç eden ilk kez biz olduk” diyen Hilal Aksöz, süreci, “Deneyimimize güvenen ve çalışma sitemimizi beğenen Çinliler, Temmuz ayında 3 bin metre akre kumaş sipariş etti. İlk siparişleri Hongkonk ve Guangzhou bölgesindeki müşterilerine satan Çinli firma 3 bin metrekarelik yeni bir sipariş daha verdi” diye anlattı.

Bu iki siparişin başlangıç olduğunu kaydeden Aksöz, bundan sonra siparişlerin sıklaşacağını ve miktarın artacağını düşündüğünü söyledi. Aksöz, “Çin’e kumaş ihraç etmemiz Adana i çin iyi bir örnek olmalı. Nitelikli ürün yaparsanız, Ar-Ge ‘ye önem verirseniz, hızlı ve kaliteli hizmet sunarsanız en zor pazarlara bile girilebileceğini kanıtladık” diye konuştu.

“DÜNYA MARKALARINA KUMAŞ SATIYORUZ”

Başta tekstil olmak üzere sanayicinin tek çaresinin ihracat olduğunu söyleyen, bunun içinde büyük çaba göstermek gerektiğini vurgulayan Aksöz, şunları kaydetti:

“Biz dış pazarlarda rekabet edebilmek i çin iki ortak firmanın katılımıyla boyahane kurduk. Numuneler i çin her ay on binlerce dolar harcıyoruz. Ürün geliştirmeye fuarlara katılmaya nem veriyoruz Bu sayede yıllardır Polo gibi Zara gibi dünya markalarına kumaş satıyoruz.”

Kaynak: haberler com

Adana Press - Adana'nın haber merkezi...

Benzer Haberler

YORUM GÖNDER

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.Yorumlardan doğacak her türlü hukuki ve adli vakalar kişiyi bağlar, web sitemiz bundan sorumlu değildir. Yorum yapan okurlarımız bu şartları kabul etmiş sayılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


775 kez görüntülendi

Yukarı