Başkomutan Oraya Gitmeli!

Cumhurun Reisi olan Sayın Erdoğan, bulunduğu konumun ve yasaların gereği olarak aynı zamanda TSK’nin de Başkomutanıdır. Yakın gelecekte pek çok yurt içi ve yurt dışı ziyaret ve temaslarda bulunacak.

Gelinen nokta itibariyle etrafımız, hatta içimiz sayılamayacak kadar risk faktörleri ile kuşatılmış vaziyette. Senaryoların “ihtimaliyat” boyutları ansiklopedilere sığmayacak kadar çoğalmış durumda… Her zamankinden daha fazla rikkat, dikkat ve öngörü bizler ve bizleri yönetme iddiasında olanlar için zaruret halini aldı.

Her başarının ardında risk vardır! Hiçbir kazanım, doğru bir istikamet ve sorumluluk taşıyorsa, basit olarak gerçekleşmez! Sizlerin de çok iyi bildiği gibi; “Zahmetsiz Rahmet Olmaz!”

Bir önerim var! Yaptığım tespitin elbette yüksek derecede güvenlik ve prosedür riski bulunmaktadır! Bu riskin ortadan kalkmasını sağlayacak “büyük devlet olma” inancı da var! Olumsuz ve riskli gibi görünen basit ve hatta kimi analistler için tamamen gereksiz gibi görülebilecek olan bu öneri, etkisi tahminlerin üstünde kazanımlara sebep olabilecek son derece düşündürücü, dosta ve insanımıza güven veren, sevindirici, derin ve etkili iz bırakmaya müsait bir öneri!

Gerçekleşme işi ciddi, özel, gerçekleşme anı ve sonrasına kadar son derece gizli bir operasyon planlaması içinde yapılmalıdır! Devletlerarası operasyonlarda tüm dünyanın dikkatini olumlu yönde çekmeyi başarmış bir MİT, sayılı ve saygın oluşumların ve kurumların başında olan bir TSK, cesur, kararlı, öngörülü bir siyasi irade gibi güzel halkalardan, siyasal ve askeri güzel ve uluslararası etkisi olan bir sonuç elde edilebilir! Neden olmasın?

Siyasi entrika ve manevraların bu denli yoğun olduğu bir arenaya dönüşen Ortadoğu’da, Türkiye; konuşturan, düşmanlarını korkutan, akıllı ve kimsenin aklına gelmeyen minik ama etkisi devasa sonuçlar çıkartabilecek zararsız ama riskli de olsa bazı eylemler yapmalı!

Biliyorum kolay değil, çok zor ama asla mümkün olmadığını kimse iddia etmemeli!

Eğer söz konusu vatan toprakları ise,

Eğer söz konusu olan hayatını riske etmeyi görev bilmiş asker kardeşlerim ise,

Eğer mesele dosta güven, düşmana korku salmak ise,

Eğer yapmak, yapmamaktan çok daha fazla olumlu sonuç ve etki verecekse,

Eğer Cumhurun Reisi, Başkomutanımız, oradaki askerimizin de komutanı ise ki öyledir…

Sayılabilecek ve üretilebilecek pek çok konu ve neden gereği, stratejik açıdan faydalı olduğuna inandığım bir öneriyi paylaşıyorum. Zamanlama ve uygulama işi, işin ehli devlet ricaline kalmış…

Güvenlik birimlerimiz ve devletin diğer kurumları, reklama gerek kalmaksızın, çok gizli olarak, gereken tedbirleri ve her türlü ihtimaliyatları da dikkate alarak bu operasyonu yapabilirler.

Günün herhangi bir öğün yemeğini, yarım saatlik bir ziyaret de olsa, gizlice gerçekleştirip, operasyon bittikten sonra dünyaya yaymak suretiyle hedefe ulaşabilirler!

Sayın Başkomutan; kendi toprağımıza ve askerlerinin yanına, kimsenin bilmek zorunda olmadığı bir gün ve saatte, konjonktür ve güvenlik planlaması yaparak, yarım veya bir saatliğine de olsa, 15 dk. Mesafeli “Süleyman Şah Türbesi ve Saygın Karakolu”nun bulunduğu “Vatan Toprağı”na gitmelidir!

2015 yılının ilk ayları içinde planlandığını düşündüğüm Bağdat ve Erbil ziyaretlerinden çok daha az önemli değildir!

Bu ziyaretin taşıdığı risk de, sonuçları da onur yüklüdür!

Bu eylem; Başkomutana ve dolayısıyle bu devlete yakışır ve yerinde bir eylem olacaktır!

Bir diğer alternatif; İcranın Başı olarak, Sayın Başbakan’ın, Genel Kurmay Başkanı’nı da yanına alarak ve/ya sadece onlardan bir tanesi, temsili olarak oraya gitmelidir!

Sıradışı gibi görünsede, bu bir öneridir!

Umarım tarihe not düşülebilecek olumlu sonuçlarla, iyi niyet yüklü bu öneri gerçekleşir!

 

Sevgi ile Kalın…

akt

Adana Press - Adana'nın haber merkezi...

YORUM GÖNDER

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.Yorumlardan doğacak her türlü hukuki ve adli vakalar kişiyi bağlar, web sitemiz bundan sorumlu değildir. Yorum yapan okurlarımız bu şartları kabul etmiş sayılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


1299 kez görüntülendi

Yukarı