Başbakan Davutoğlu: Hiçbir tehdit karşısında baş eğmeyeceğiz

basbakan
Başbakan Davutoğlu, “Hiçbir şekilde tehdit, şantaj, tuzak karşısında baş eğmeyeceğiz ve 7 Haziran seçimlerine başı dik bir şekilde yürüyeceğiz” dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Şehit Polis Recep Topaloğlu Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen 5. Olağan İl Kongresi’nde, Kocaeli’ye, 30 Mart’ta kazandıkları büyük zafer ve aldıkları 13 belediye başkanlığı için teşekkür ederek, “İkinci teşekkürümüz Cumhurbaşkanlığı seçiminde Sayın Cumhurbaşkanımıza Kocaeli’nde rekor bir oyla yüzde 58 ile destek verdiğiniz için. Sayın Cumhurbaşkanımızın da selamını iletiyorum” diye konuştu.

“Muhtar bile olamaz” denilen Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasıyla Türkiye’de bir büyük vesayet kapısının da kapandığını anlatan Davutoğlu, gösterdikleri birlik ve beraberlik için Kocaeli’ne teşekkür etti.

Kocaeli’nden hiç bir zaman merkeze, Ankara’ya bir ihtilaf, şikayet gelmediğini belirterek, “Her yer Kocaeli” diyen Davutoğlu, Kocaeli teşkilatının bir iftihar tablosu olduğunu söyledi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kocaeli Kurucu İl Başkanımız Sayın Nihat Ergün, daha sonra bakanlık görevi ifa etti, şimdi milletvekilimiz. İkinci il başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu, 2004′ten bu yana, Türkiye’de de dünyada da Türk Belediyeler Birliği Başkanı olarak da her yerde belediyeciliğin simge isimlerinden biri oldu. 3. İl Başkanımız Sayın Fikri Işık, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız. İl başkanları hiç fire vermiyor, hamdolsun hepsi il başkanlığından sonra cephede, alanda mücadeleleri sürdürüyor. 4. İl Başkanımız Sayın Zeki Aydın milletvekili, şu anda da görevini gururla onurla yapıyor. 5. il başkanımız şu anda görevi, büyük bir başarıdan sonra değerli kardeşim Şemsettin Ceyhan’a devrediyor. Şemsettin Ceyhan kim? Kurucu Gençlik Kolları Başkanımız. Bakınız Kurucu Gençlik Kolları Başkanlığından, il başkanlığına. Adım adım yürüyen bir silsile ve nihayet Azize Sibel Gönül. Kurucu Kadın Kolları Başkanımız şimdi de Genel Merkez Kadın Kolları Genel Başkanımız. İşte dava bu demek. Hiç gıybet yok, ihtilaf yok. ‘Neden bu arkadaşım görev aldı, neden diğeri almadı’ demek yok. Bir olarak, omuz omuza davaya hizmet var.”

“Türkiye’yi de mahkemelik eder bunlar”

Kurucu il başkanlığından bugüne kadar herkesin büyük bir azimle hala 12 yıl sonra önemli görevlerde istikamet üzere devam ettiğini ifade eden Davutoğlu, kurucu kadın kolları başkanının, kadın kolları genel başkanı olduğunu, kurucu gençlik kolları başkanının ise il başkanı olduğunu söyledi.

Siyasi ahlakın, dava için omuz omuza vermenin bu olduğunu bildiren Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Bir de CHP’ye bakın. Sadece Şişli’ye bakın ve karşılaştırın. Sadece Şişli’de. Türkiye ölçeğinde daha çok örnekler var. Belediye başkanı, belediye başkanı olmadan önce yazılı bir teminat veriyor. ‘Ben belediye başkanı seçilirsem, eski belediye başkanının oğlu görevi alacak’ diye. Ne demokrasi ahlakına uyar ne siyaset ahlakına. Sonra görevi devretmediği için tehdit ediliyor. Şantaja uğruyor ve CHP, Şişli’de mahkemeye düşüyor. Birbirleriyle mahkemelik olan bir partiden Türkiye’ye hayır gelir mi? Bu millet onlara iktidarı vermez ama verse bir gün dahi dursalar Türkiye’yi de mahkemelik eder bunlar. Birbirine düşmüş bir siyasi kadrodan ümit çıkabilir mi? İşte Kocaelimizin güzel örneği. Arka arkaya, birbirlerine onurla görevi tevdi eden arkadaşlar.”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti hareketinin her şeyden önce bir erdem ve ahlak hareketi olduğunu belirterek, partilerinin, konjonktürel şartlarda çıkan bir siyasi parti olmadığını söyledi.

“Dünyada çok az siyasi hareket 12 yılda AK Parti gibi derin izler bıraktı”

AK Parti’nin, Akçakoca’nın, Karamürsel Alp’in Hünkar Çayırı’nda son otağını kuran Fatih Sultan Mehmed Han’ın yolu olduğunu ifade eden Davutoğlu, “AK Parti, millet ümitsizliğe düşüp, vatan işgal altına düştüğünde İstanbul’dan Anadolu’ya silah taşıyan o yiğitlerin Kocaeli’de kurduğu o karargahın adıdır. Yahya Kaptan’ın partisidir AK Parti” dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti’nin, Türkiye’de bütün kimsesizlerin, sahipsizlerin partisi olduğu kadar dünyada da mazlumların partisi olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Dünyada çok az siyasi hareket 12 yılda AK Parti gibi derin izler bıraktı. Bugün dünyanın neresine giderseniz gidin, AK Parti dediğinizde, Sayın Cumhurbaşkanımızın adını andığınızda, Türkiye dediğinizde herkesin gönlünde bu al bayrak, aziz bayrağımız şekilleniyor. Somali’de AK Parti var, Türkiye’de var, al bayrak var. Filistin’e, Gazze’ye gidin… Bomba altında Gazze’ye gittiğimde… O bomba altında Gazzeli gençler al bayrağı dalgalandırıyorlardı. Arakan’a gittiğinizde yine bu al bayrağı görürsünüz. Bugün eğer bu al bayrak, bu aziz Türk Bayrağı dünyanın her yerinde şanla şerefle onurla itibarla dalgalanıyorsa bunun gerçek sahibi AK Parti kadrolarıdır.”

Davutoğlu, ağustosta AK Parti’nin önemli görev devir teslimleri yaptığını söyledi.

AK Parti’nin Türkiye’de ilk defa kendi bünyesinden iki cumhurbaşkanı, üç başbakan, dört meclis başkanı çıkartan parti olduğunu ve başka hiç bir partinin böyle bir şeref listesi olmadığını belirten Davutoğlu, “Demokratik seçimlerle 2 cumhurbaşkanını bünyesinden çıkardı. Üç başbakan, dört meclis başkanı… Olağanüstü kongrede Sayın Başbakanımızdan, o zaman Cumhurbaşkanı seçildikten sonra emaneti devraldığımda o kongrenin adı ‘vefa kongresi’ demiştim. AK Parti, vefa partisidir” diye konuştu.

Kocaeli’nde bütün il başkanlarının bulunduğunu ve omuz omuza, hepsinin bu başarıya imza atmanın onurunu taşıdığını anlatan Davutoğlu, aradaki farkın AK Parti kadrolarının davayı, bir menfaat ve hesap davası olarak görmemelerinden kaynaklandığını dile getirdi.

“Tuzaklar karşısında baş eğmeyeceğiz” 

Gönüllerini, yüreklerini, zihinlerini ve bedenlerini bu dava için ortaya koyduklarını ve koymaya devam edeceklerinin altını çizen Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Dün gece İstanbul Kongresi için yarınki kongre için toplanan delege toplantısından sonra yaklaşık 2 saat sonra teşkilatımız, İstanbul merkezimiz, maalesef bir terör saldırısına muhatap oldu. Ve saldırganlar kaleşnikofla bizim parti merkezimizi tarama cüreti gösterdiler. Şunu buradan bir kez daha söylüyorum: Seçime doğru bu tür provokasyonlar olacak. Bu tür provokasyonlar yapmaya niyet edenler olabilir. Ama bilsinler ki, hiç bir şekilde, hiç bir tehdit ve tuzak karşısında baş eğmeyeceğiz. 7 Haziran seçimlerine başı dik bir şekilde gireceğiz.”

Davutoğlu, kongreler ve değişik toplu açılışlar vesilesiyle 50′yi aşkın vilayete gittiğini hatırlatarak, bir iki ay içerisinde gitmediği vilayet kalmayacağını söyledi.

Seçimler dolayısıyla bir tur daha yapacağını belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Siyasetin enerjisi halkla birlikte olmaktan gelir. Halka birlikte olamayanlar, ya Şişli’de olduğu gibi birbirlerine girerler ya da MHP de kongreler yapıyor ama hiç sesini duyuyor musunuz kongrelerin? Coşkusunu görüyor musunuz, hayır. Çünkü bu partiler Türkiye’nin sadece bir kesimine dayanırlar. Bir kısmı sadece kıyılarda var, bir kısmı sadece İç Anadolu’da, bir kısmı da sadece doğu, güneydoğu Anadolu’da. Türkiye’nin her yerinde var olan yegane parti; AK Parti. Biz kongrelerimizin birini Erzurum’da, diğeri Balıkesir’de, biri Diyarbakır’da, öğleden sonra Eskişehir’de, Muğla’da, Artvin’de, her yerde yapıyor, her yerde AK Parti bayrağını dalgalandırıyoruz. Şu anda hareket halinde olan, büyük bir devinim ile seçime hazırlanan tek parti; AK Parti. Diğerleri ise ne ile uğraşıyor?”

“Kaos çıkarmaya çalışıyor”

Başbakan Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun salı günü yaptığı grup konuşmasının bir ibret vesikası olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun bu grup konuşmasında açık bir şekilde seçime giderken ülke huzurunu bozacak tahrikler yaptığını aktaran Davutoğlu, TBMM’ye sunulan İç Güvenlik Paketi dolayısıyla insanları, vatandaşları tahrik ederek, direnmeye çağırdığını kaydetti.

Davutoğlu, Kılıçdaroğlu’nun Meclis’te grubu ile hakkıyla bir mücadele veremediği çin milleti sokağa dökerek yasama faaliyetini engellemeye çalışacağını ifade ederek, “O, ‘En önde ben yürürüm’ diyor. Bu, aynen HDP’nin, aynen Demirtaş’ın aynı 6-7 Ekim olaylarından önce yaptığı tahrik gibi. Dikkat ediniz biz Türkiye’yi huzurlu, sükunetle barış ortamında seçime götürmeye çalışırken, bunlar el ele verip huzursuzluk çıkarmaya çalışıyorlar” dedi.

İç Güvenlik Paketi’nin esasının belirli olduğunu vurgulayan Davutoğlu, söz konusu paketin milletin özgürlüklerini, gösteri yapma özgürlüğü de dahil olmak üzere, bütün özgürlüklerini teminat alan, güvenliğini tam anlamıyla gerçekleştirmeye çalışan bir paket olduğunu dile getirdi.

Gösteri yapmanın herkesin hakkı olduğunun altını çizen Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Kılıçdaroğlu’nun da hakkıdır. Ama kanunun gösterdiği yerde ve kanunun öngördüğü şekilde. Kılıçdaroğlu halkla beraber olamamanın, halktan ümidi kesmiş olmanın sonucunda, şimdi sokakta kaos çıkarmaya çalışıyor. Neden biliyor musunuz? Çünkü Kılıçdaroğlu da biliyor ki 7 Haziran’da bu millet oy da vermeyecek, yüz de vermeyecek. Diyor ki, ‘Bana 4 yıl süre verin başka istemiyorum.’ Bu millet CHP dönemlerini yaşadı, biliyor. Bu millet sana 4 yıl değil, 4 ay değil, 4 gün değil, 4 saat değil, 4 dakika bile vermez. Çünkü 4 dakikada Türkiye’yi Şişli’nin durumuna düşürürsünüz.”

“Huzur bozma faaliyetine karşı her türlü tedbiri alacağız”

Davutoğlu, salonda atılan sloganlar üzerine, “Allah da millet de Kocaeli de bizden yanadır inşallah” dedi.

Bir taraftan kongreleri coşku içinde yaparken, diğer taraftan hükümet olarak bir çok reforma imza atarken onların tuzaklarla, provokasyonlarla halkın huzurunu bozmaya çalıştığını dile getiren Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz bu huzur bozma faaliyetine karşı her türlü tedbiri alacağız. Ama dikkatinizi çekmek isterim. Aynı 1950 ihtilalinden önce, İsmet İnönü’nün şehit Başbakanımızı kast ederek söylediği gibi, ‘Eğer şartlar oluşursa ihtilal meşru bir hak olur’ diyen İsmet İnönü’nün mantığıyla Kılıçdaroğlu da şimdi halkı direnmeye çağırıyor. Ne gün çağırıyor? Paralelci çetenin başının, New York Times’ta aynı gün çağrıyı yaptığı gün yapıyor bunu. Şimdi açık bir şekilde seçime doğru giderken, taktikleri, oyunları, maskeleri düşüyor. Bir taraftan CHP provokasyonlar peşinde, diğer taraftan MHP ‘İç Güvenlik Yasası’nı boykot edelim, protesto edelim’ diyor. HDP aynı mantıkla Doğu’yu, Güneydoğu’yu kışkırtmaya çalışıyor ve arkalarında da bütün bu kuklaları ben oynatıyorum dercesine paralel yapının başı New York Times da makale yayınlıyor. İşte biz de bu dördüze karşı, bu dört mihraka karşı millete dayanıyor, milletle yürüme iradesini göstererek, kongrelerimizi şanla şerefle yapıyoruz, 7 Haziran seçimlerine yürüyoruz inşallah.”

Davutoğlu, son 3 yıldır Türkiye’nin huzurunu bozmak isteyen bir “çete”nin, MİT Müsteşarı’na, onun arkasındaki irade olan hükümete, seçilmiş AK Parti kadrolarına ve seçilmiş Başbakan’a karşı bir tuzak içine girdiğini söyledi.

Söz konusu “çete”nin başarılı olamayınca, “Gezi” ve “17-25 Aralık provokasyonları” yaptığını dile getiren Davutoğlu, “30 Mart’ta her türlü koalisyonla AK Parti’nin yürüyüşünü durdurmak istediler. Ama aynen Kocaeli’nin 13′te 13 yapması gibi 30 Mart’ta öyle bir sille yediler ki hala kendilerine gelemediler. Cumhurbaşkanlığı seçiminde çatı aday çıkardılar. Biz ise milletle birlikte yürümeye kararlıyız” diye konuştu.

Davutoğlu, 1999 Marmara Depremi’nde Gölcük’te, Kocaeli’nde, Sakarya’da büyük acılar yaşandığını dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“O depremin hemen öncesinde 28 Şubat’ta siyasi deprem yaşadı bu ülke, hemen sonrasında da 2001′de de ekonomik deprem. Biz, 2001′de AK Parti’yi sayın kurucu genel başkanımızın öncülüğünde kurduğumuzda, ülke deprem sonrası enkaz halindeydi. 12 yılda bu ülkeyi yeniden inşa ettik. Şimdi, geçen olağanüstü kongrede söylediğimiz gibi ikinci hamle dönemini başlatıyoruz. Türkiye’yi küresel güç yapacak olan bu ikinci hamle dönemi, ülkemize hayırlı, mübarek olsun, Kocaelimize hayırlı, mübarek olsun. Adım adım, omuz omuza yürüyeceğiz, Türkiye’yi 2023 hedefleri doğrultusunda küresel bir güç yapacağız.”

Hedeflerini, “2023′te Türkiye’yi küresel bir güç haline getirmek” şeklinde tanımlayan Davutoğlu, Türkiye’yi 2023′te kendi tankını, uçağını, savaş gemisini yapan, güçlü bir ülke haline getirmeye kararlı olduklarını vurguladı.

“Allah’ın izniyle yüzde 65′i de alırız”

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, küresel güç haline gelen Türkiye’nin yükselen şehirlerinden birinin de Kocaeli olacağını belirterek, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz dönemde Kocaeli’ne olağanüstü yatırımlar yapıldı. Kocaeli, gerçek anlamda büyük bir imar faaliyeti gördü. İhracat Kocaeli’nde 1,27 milyar dolardan 9 milyar dolara çıktı. Kocaelimiz yeni ulaşım koridorlarıyla İstanbul’la eklemlendi. İnşallah bu projeler bittiğinde Gebze, Marmaray üzerinden Halkalı’ya bağlanacak. İstiklal Harbi’ne giden o lojistik merkez konumundaki Kocaeli şimdi de ekonominin, ulaştırmanın, tarımın, sanayinin lojistik merkezi olacak. Kuzey Marmara Otoyolu ile İstanbul’un üçüncü havalimanı, üçüncü köprüsü Kocaeli’yle buluşacak. Kocaeli’den Körfez geçişiyle İstanbul Kocaeli’yle bütünleşerek, Bursa’ya, İzmir’e ulaşacak. İstanbul-Bursa arası inşallah 3 saatten 1 saate inecek.”

Marmara Bölgesi’nde oluşacak havzanın, kalkınmanın lokomotif gücü olacağına işaret eden Davutoğlu, Gebze’de Bilişim Vadisi’ni kurup, Kocaeli’yi Türkiye’de yüksek teknolojinin uygulama merkezi haline getireceklerini bildirerek, Gebze Teknoloji Üniversitesi’ni bunun için kurduklarını aktardı.

Davutoğlu, Bilişim Vadisi’nin altyapısının hazırlandığını ve nisanda üstyapı faaliyetlerine başlayacaklarını dile getirerek, Kocaeli’nin, Türkiye’nin yanı sıra çevre bölgelerin, çevre havzaların da her açıdan merkez ve odak şehirlerinden biri olacağını kaydetti.

Kocaeli’nin, İstanbul’u Bursa’ya, Ankara’ya, Bursa’ya bağlayan yüksek hızlı trenin odak merkez istasyonlarından biri olacağını anlatan Davutoğlu, 33 bin kişilik Kocaeli Stadyumu’nun da en kısa sürede hizmete girmesini umut ettiğini, yoğun şekilde çalışmanın devam ettiğini belirtti.

Davutoğlu, salondakilere şöyle seslendi:

“Birlik ve beraberliğiyle Türk siyasi hayatına örnek teşkil etmiş Kocaelililer, 7 Haziran’da Kocaeli’nde yeni bir rekor kırmaya hazır mısınız? 7 Haziran’da Kocaeli’nde yüzde 65 demeye hazır mısınız? Yüzde 58′i aldınız, Allah’ın izniyle yüzde 65′i de alırız. Alırız değil mi? Kocaeli’nde inşallah 7 milletvekilimizi 10′a kadar çıkarmaya hazır mıyız? Gece gündüz dolaşıp bütün Kocaeli’yi, ilçeleri gezip 7 Haziran’ı yeni milli irade bayramı yapmaya hazır mıyız? Birliğimizi, beraberliğimizi koruyup AK Parti teşkilatları olarak Ankara’ya Kocaeli’nden güzel bir müjde vermeye hazır mıyız? Biz Kocaeli’ye güveniyoruz. Bu sözünüzü yerinize getireceğinize inanıyoruz.”

Kongreden notlar

Kongrenin yapılacağı spor salonunun önünde mehter takımıyla karşılanan Davutoğlu, girişinde kendisine verilen Kocaelispor atkısını boynuna taktı.

Davutoğlu, salona girdikten sonra delegeleri ve partilileri selamladı, onlara karanfil attı.

Başbakan Davutoğlu’nun konuşması sırasında sık sık slogan atıldı. “Buraya, buraya, Davutoğlu buraya” şeklindeki slogana karşılık Davutoğlu, “Siz neredeyseniz biz oradayız aziz gençlik. Hep beraber omuz omuza olacağız” dedi.

AK Parti flamalarıyla süslenen salona Türk Bayrağı ile Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Davutoğlu’nun posterleri asıldı.

Yine salona asılan ve üzerinde “Bu gemi yürüyecek, Ahmet geçti dümene, Allah fırsat vermesin millet dertliyken gülene” yazılı dev pankart dikkati çekti.

Öt yandan, Başbakan Davutoğlu’nun kamuda israfı azaltmak amacıyla “plaket yerine fidan” tavsiyesi üzerine AK Parti Kocaeli İl Başkanlığı’nca 5. Olağan Kongresi için oluşturulan “Prof. Dr. Ahmet DavutoğluHatıra Ormanı”nın görselleri de salonda yer aldı.

Kongreye Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Kocaeli ve bölge milletvekilleri ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da katıldı.

Kaynak: AA

Adana Press - Adana'nın haber merkezi...

Benzer Haberler

YORUM GÖNDER

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.Yorumlardan doğacak her türlü hukuki ve adli vakalar kişiyi bağlar, web sitemiz bundan sorumlu değildir. Yorum yapan okurlarımız bu şartları kabul etmiş sayılırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


488 kez görüntülendi

Yukarı