Balıkçılar pazarı, kent meydanı oluyor

balikcilar-pazari-kent-meydani

Adana’da Balıkçılar Pazarı civarına yapılacak kent meydanı Seyhan Belediye Meclisi’nde görüşülmeye başlandı. Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 40 dönüme yakın bir alanda oluşturulacak olan projenin Seyhan’ın makûs talihini değiştireceğini söyledi.

Balıkçılar Pazarı civarında kent meydanı oluşturulmasına yönelik madde SeyhanBelediye Meclisi Şubat ayı son oturumda ilk gündem maddesi olarak ele alındı. Toplantıda, Balıkçılar Pazarı’nın artık kangren haline geldiğini söyleyen Belediye Başkanı Zeydan Karalar, balıkçı esnafını daha modern bir yere taşıyacaklarını ve burada kent meydanının oluşturulacağını anlattı. Projenin Seyhan’ın makûs talihini değiştireceğini ileri süren Karalar, “Obalar da, Saydam da sıkışıklık ve kaosun olduğu bir yerdir. Kaos olmuş bir yeri düzenleyerek Adana’ya güzel bir hizmet yapmış olacağız. Burada balıkçı esnafı da var biz onları da daha modern bir yere taşıyacağız. Her zaman diyorum bu meclis güzel işler yapacak, efsane olacak. Şunu da ifade etmek isterim ki bu yıl bütçemizden para biriktirerek kent meydanını 40 milyon TL’ye bitirmeyi hedefliyoruz. 2015 bütçesinden hiç borçlanmadan bu projeyi tamamlayacağız.” dedi.

AKP’li meclis üyesi Abdullah Ersöz ise projeyi desteklediğini ancak hizmet sıralaması açısından popülist bulduğunu belirtti. Seyhan’da iki bine yakın çıkmaz sokak olduğunu vurgulayarak bunlara öncelik verilmesi gerektiğini dile getiren Ersöz, “Ben Başkanın tüm sözlerine katılıyorum. Seyhan için doğru bir projedir. Bulunduğu bölge için ranta da dönüştürülebilecek bir projedir ve kesinlikle cesur bir karardır. Şahsi görüşüm ise popülist bir projedir. ‘Neden?’ derseniz bakın; Seyhan’da bin 500’ün üzerinde çıkmaz sokak olduğundan bahsediliyor. Seyhan’ın sokaklarına bakarsak ambulansın, itfaiyenin giremeyeceği sokaklar var. Bu güzel projeden evvel bir pilot bölgeden başlayıp çıkmaz sokakları açalım.” ifadelerini kullandı.

Ersöz’ün konuşmasının çok talihsiz olarak değerlendiren Başkan Karalar da, “Zaten kent meydanı yaparak çıkmaz sokakları da ortadan kaldırıyoruz. Meydan yapacağımız alan zaten Ersöz’ün bahsettiği gibi oldukça sorunlu. Tüm amacımız Seyhan’a, Adana’ya hizmet etmek. Tüm dünyada şehirler meydanlar etrafına şekillenmiştir. Ancak ne yazık kiAdana bu açıdan çok şansızdır. Biz bu olaya siyasi olarak da bakmıyor, siyasette yapmıyoruz. Siyaset yapacak olursak size ’10 yıl Seyhan’ı yönettiniz kaç çıkmaz sokak yaptınız?’ diye sorardık. Biz Seyhan’ın sorunlarını çok iyi biliyoruz, nasıl çözüleceğini de biliyoruz.” diye konuştu.

İlçe genelinde yürütülen kentsel dönüşüm projeleri ilgili de bilgiler veren Karalar, Barbaros Mahallesi ile ilgili protokol aşamasına gelindiğini söyledi. Konuşmaların ardından yapılması planlanan kent meydanının 1/1000’lik planı görüşülmek üzere komisyonlara havale edildi.

Kaynak: haberler com

Adana Press - Adana'nın haber merkezi...

Benzer Haberler

YORUM GÖNDER

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.Yorumlardan doğacak her türlü hukuki ve adli vakalar kişiyi bağlar, web sitemiz bundan sorumlu değildir. Yorum yapan okurlarımız bu şartları kabul etmiş sayılırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


331 kez görüntülendi

Yukarı