AHİR ZAMANDAYIZ

Son zamanlarda yaşadığımız trajedinin haddi hesabı yok. Dünyaca zor sınavlardan geçiyoruz. Rabbül Âlemini takip etmeyi bıraktığımızdan bu yana kendi basiretimizi bağladık. Her şey arapsaçına döndü.

Teknolojinin hızla ilerlediği, illegal düşüncelerin, eylemlerin kol gezdiği, yeni neslin kolaylaştırılmış hayatı benimsediği ve havai heveslerle hızlı yaşayarak tüketilen ömürleri de hesaba koyarsak dosyamız bir hayli kabarmış durumda.

İnsanoğlu tüketen ve tüketirken tükenen bir varlık. Oysa tükettiklerimizin hesabını yapmamız gerekiyor. Nitekim bahşedilen yaşamın birçok değerlerini kaybediyoruz. En acı olanı da geldiğimiz yeri unutmuş olmak. Odağımızdan kaçan binlerce ayrıntı var. Elbette hepsine hâkim olabilmek mümkün değil. Fakat Cenab-ı Mevla, insanoğluna, ayrıntıları beyan ettiği bir Kitab-ı Mukaddes ve örnek bir Zat-ı Müstesna gönderdi. Üzerimize vazife edineceğimiz imanı, fıtratımıza yerleştirdi. Bütün bunlar ayan beyan bize gösterildi. İnanlar bir tarafa, inanmayanlar bir tarafa ayrıldı.

Peki ya şimdi? Günümüz dünyasında artık taraf yok! Öyle ki, Müslim ve gayri Müslim iç içe girdi. Onları birbirinden ayırmak olanaksız artık. Bunun yanı sıra insan olmanın manasını da yitirdik. Özümüze işlenen insani duygularımızı cımbızla çektik. Kendi kendimizi yok ettik. Ruhumuz bedenimizden, bedenimiz beynimizden, beynimiz de kalbimizden firar etti. Bu ayrımda oluşan çatlakları heva hevese bulanan nefsimizle doldurduk. Kimine göre çağdaşlık bu, kimine göre ise terk edilmişlik…
Bana göre ise kayıp. Başında da söylediğim gibi, her şey arapsaçına döndü. Ve bu yüzden zorlaştı sınavlarımız, bağlandın basiretimiz, kayboldu değerlerimiz…

Yaşadığımız trajedilerin keyfani liderleri çok fakat hesabı ödeyen yok. Kimin kapısını çalsak başka adres veriyor. Kimden sorulacak Karaman’daki 18 işçinin hesabı? Filistin’e yapılan zulmü kim üstlenecek? Şengal ve Kobani’deki katillere kim etiket vuracak? Küçük çocukların adi tecavüzcülerini kim idam edecek? Hakkını arayanlara haklarını kim verecek? Açlık sınırında yaşayan halkına Hz. Ömer gibi kim adil olacak?

Ne çok soru var değil mi yanıtını bekleyen? Kim, kim, kim… Soruyoruz kim diye ama o zat-ı mübarekler bu sorularımız yanıtlamayacak tabi. Eyvallah, varsın yanıtlamasınlar! Varsın insanlık üç maymunu oynasın! Patronlar daha çok kazansın, varsın halk sürünsün, ölsün. Rab var unutulmasın. O en güzel cevabı verendir. Biz sorgularız elbet. Ama Cenab-ı Hakk Müberra lafzını adliyesine asan en son divandır! Unutulmasın…
Emine Tanırgan

Adana Press - Adana'nın haber merkezi...

YORUM GÖNDER

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.Yorumlardan doğacak her türlü hukuki ve adli vakalar kişiyi bağlar, web sitemiz bundan sorumlu değildir. Yorum yapan okurlarımız bu şartları kabul etmiş sayılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


1054 kez görüntülendi

Yukarı