ADASO Başkanı Kıvanç: 2014 çok zor yıl oldu, 2015′i fırsata dönüştürmeliyiz

adaso-baskani-kivanc-2014-cok-zor

Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, Türkiye için oldukça zor bir yılın geride kaldığını vurguladı. Kıvanç, 2015’te güç koşulların mutlaka fırsata dönüştürülmesi gerektiğini söyledi. Meclis Başkanı Hüseyin Nuri Çomu’nun başkanlığında yapılanADASO Ocak ayı Meclis Toplantısı’nda konuşan Zeki Kıvanç, 2014 yılını değerlendirip, 2015’e yönelik beklentilerini açıkladı. Kıvanç, “2013 Haz iran ayında başlayan çalkantılı süreç yılın hemen öncesinde sıkıntılı bir hal aldı. Sanayiciler tarafından yıl boyunca fazlasıyla hissedildi. Özellikle makro anlamdaki hedeflerimize ulaşamadığımız tatsız bir yıl oldu.” dedi.

Küresel ve bölgesel bazda yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmelerden Adana sanayisinin de olumsuz yönde etkilendiğine dikkat çeken Kıvanç, önümüzdeki süreçte belirsizliklere değil olumlu gelişmelere odaklanılması gerektiğini hatırlattı. 2015’te sanayicilerin daha dikkatli olmaları, aynı anda birçok konuyla mücadele etmelerini isteyen Kıvanç, günlük sorunların ötesinde makro anlamdaki tüm gelişmeleri takip ederek doğru şekilde öngörmeleri beklenen bir döneme girildiğine işaret etti. Ekonominin, yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle gündemin ilk maddesinde yer alamadığını, maratonun genel seçimlerle sona ereceğine anlatan Kıvanç, “Bundan sonraki ilk seçim 4 yıl sonra 2019 yılında olacak. Seçimsiz bu dönem, Türkiye’nin makro anlamdaki sorunlarını çözmesi adına büyük önem taşımakta. Bu dönem yapısal sorunları çözmemiz, ekonomiye, sanayiye odaklanmamız lazım.” şeklinde konuştu.

‘DAHA OLUMLU BİR YIL OLMASINI BEKLİYORUZ’
ADASO Başkanı Kıvanç, ihracatın yüzde 4 artışla 160 milyar dolara ulaşması hedefinin gerçekleşmediğini, ihracatın 157 milyar dolarda kaldığını ifade etti. İran’la serbest ticaret anlaşmasının iyi değerlendirilmesi, yeni pazar arayışlarının sürdürülmesi gerektiğini açıklayan Kıvanç, “Bazı sorunların kısmen de olsa çözülmesi ve petrol fiyatlarının gerilemesiyle, Türkiye’nin 2015 yılında daha iyi performans göstermesini bekliyoruz.” diye konuştu.

‘YATIRIM HAMLESİ VE YAPISAL DÖNÜŞÜM ŞART’
Ekonomide başarının üretime dayalı bir büyüme ile mümkün olacağını belirten Zeki Kıvanç, şöyle konuştu: “Var olan sıkıntıları aşmak adına Türkiye’nin artık önemli bir yatırım hamlesine, makro anlamda da önemli bir yapısal dönüşüme ihtiyacı var. Bu anlamda sanayicinin girdi maliyetlerinin azaltılması, finansman ihtiyacının daha uygun şartlarda sağlanmasına, istihdam üzerindeki yüklerin azaltılmasına yönelik önemli düzenlemeler yapılarak kısa sürede uygulamaya konulmalıdır.”

Adana ve bölgesinin,Türkiye’nin Marmara’ya alternatif ikinci bir üretim ve yatırım merkezine dönüşmesi için girişimlerin sürdürüleceğini bildiren Kıvanç, Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nin faaliyete geçmesinin bölge için dönüm noktası olacağını; üretim, istihdam ve ihracatın artmasının yanı sıra öncelikli çalışma alanının başında bu konunun yer alacağını sözlerine ekledi.

Toplantıda, Devlet Demir Yolları 6. Bölge Müdürü Mustafa Çopur, Adana’da başta hızlı tren olmak üzere demiryolu yatırımları ile yolcu ve yük taşımacılığı hizmetleri konusunda bilgi verdi. ADASO Genel Sekreteri Bora Kocaman ise 2014 yılı dış ticaret istatistiklerine ilişkin sunum yaptı.

Kaynak: haberler com

Adana Press - Adana'nın haber merkezi...

Benzer Haberler

YORUM GÖNDER

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.Yorumlardan doğacak her türlü hukuki ve adli vakalar kişiyi bağlar, web sitemiz bundan sorumlu değildir. Yorum yapan okurlarımız bu şartları kabul etmiş sayılırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


283 kez görüntülendi

Yukarı