30 Ağustos merasimi eski tören alanında yapıldı

Adana’da geçen yıl 5 Ocak ve 10 Kasım törenlerinde yaşanan tartışma ve protesto gerilimlerinin ardından Vali Hüseyin Avni Coş tarafından Adana Valiliği bahçesine kaydırılan çelenk merasimleri yeni Vali Mustafa Büyük tarafından tekrar eski yerine alındı.

Bugün gerçekleştirilen 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 92. yıldönümü etkinliği Atatürk Parkı anıt alanında yapıldı.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 92. yıldönümü nedeniyle Atatürk Parkı’nda düzenlenen törende Atatürk Anıtı’na çelenkler konuldu. Vali Coş’un Sakarya’ya atanmasının ardından resmi törenler tekrar Atatürk Parkı’na alındı. Anıt alanındaki törende Adana Valisi Mustafa Büyük, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Satı Bahadır Köse ve Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Şaban Acar sırayla Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Törene, resmi kurum müdürleri, askeri erkan, siyasi parti il temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Daha sonra Valilik makamında Vali Büyük, 30 Ağustos Zafer Bayramı kapsamında tebrikleri kabul etti.

Tebrikleri kabulün ardından Uğur Mumcu Meydanı’nda resmi geçit töreni düzenlendi. İlk olarak Vali Büyük, Tümgeneral Köse ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, halkı selamladı. Daha sonra okunan şiirlerin ve halk oyunlarının ardından tören son buldu.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Bilindiği üzere Vali Hüseyin Avni Coş, 5 Ocak Adana’nın Kurtuluş günü dolayısı ile düzenlenen törende, Atatürk Parkı anıt alanına stant kurarak Atatürk rozeti dağıtan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ile tartışmış, 10 Kasım Atatürk’ün ölüm yıldönümü törenlerinde de protesto eylemi yapan gruptan birileri ile tartışmıştı. Vali Coş, Atatürk Parkı anıt alanındaki protesto ve provokasyonları dikkat alarak Valilik Bahçesi’ne Atatürk anıtı koydurarak, çelenk merasimlerini buraya aldırmıştı. Valilik bahçesine Atatürk büstü yapılmasının ardından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda anıta burada çelenk konulmuştu.

Kaynak: haberler com

Adana Press - Adana'nın haber merkezi...

Benzer Haberler

YORUM GÖNDER

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.Yorumlardan doğacak her türlü hukuki ve adli vakalar kişiyi bağlar, web sitemiz bundan sorumlu değildir. Yorum yapan okurlarımız bu şartları kabul etmiş sayılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


677 kez görüntülendi

Yukarı