2015’e GİRERKEN…

Aralık ayındayız. 2014’ün son ayında yeni umutlara yelken açmak için hazırlanıyoruz. Kimimiz hala karanlık dünyasından uzatamadı başını. Doğru olanı, aydınlığı göremedi. Yeni bir yıla gireceğinden bihaber ömür sermayesini tüketmekten kaçınmadı.
Bu yıl bildiğiniz üzere tadımız tuzumuz yok. Velhasıl, peş peşe yaşanılan acı olaylar canımızdan can aldı. Moralimiz bozuldu, üzüldük, sitem ettik. Nihayetinde bir yılın daha sonuna geldik. Geçen her yıl gibi bu yıl da, ne yaşarsak yaşamış olalım, önümüzdeki yıla umutla bakmaya devam edeceğiz.
2014, bizim için heyecandan çok ‘yok artık!’ dedirten ilginç ve can sıkıcı olaylarla dolu. Anlamıyorum, neden biz geçmişten hiç ders almasını öğrenemiyoruz? Gözümüzün önünde yaşanılan olaylar, bize ne kadar gerçekçi geliyor bilmiyorum. Tek bir gerçek var ki, o da vicdanımızın bize söylemek istediği şeylere kulak tıkıyor olmamız.
Bu yıl, tarihe yazılan çirkin olaylar oldu. Mesela; Filistinli bir çocuğun Yahudi askerine meydan okuması. Mesela; dünyayı sarsan maden ocağı faciaları. Mesela; ülkede oluşan gruplaşmadan doğan kaos. Mesela; deccal kılıklı cellatların Ortadoğu’daki katliamlarına seyirci kalan zihniyetlerin ortaya çıkması. Mesela; hala gerçek yüzünü maskeleyen insanlara güvenen birtakım menfaatperestlerin türemesi. Mesela; yolsuzluk yapan mafya kılıklı sözde işadamlarının aklanması. Mesela; çocuk istismarının giderek artması. Mesela; gayrimeşru ilişkilerden doğan bebeklerin çöplüklerden toplanması. Mesela; açlık sınırında yaşayan milyonlarca insanın parasıyla yapılan gösteriş abidesi sultanlar sarayı. Mesela; hak hukuk arayanları döverek öldüren polislerin beraatı. Mesela, mesela, mesela… Böyle uzayıp gidiyor 2014’ün dosyası. Bir uzun acı silsiledir bu yıl.
Biz nerede hata yapıyoruz inanın ben de bilmiyorum. Neden bu kadar tamahkâr olduk nefsimize? Eylemlerimizi o kadar meşrulaştırdık ki, kimse kimseyi sorgulamaz olmuş artık! Öyle ileriye gitmişiz ki aynanın karşısına geçip, ‘bunu neden yapıyorum?’ diyecek cesaretimiz yok. Kaçıyoruz, kendimizden bile. Bu kadar korkak olduk işte. Oysa tek ebed var, biz o ebede doğru uğurlanıyoruz. Yılları devire devire, lades olmayı bile isteye gidiyoruz Huzur-u İlahiye. Hesap vermek ya çok basite indirgendi, ya da inancımız zedelendi. Ne bileyim işte, belki de ruh bedenden ayrılınca mevzuu kapanacak sanılıyor.
Bu dünyada hesabı vermek zorken, ahirette nasıl kolay olacaksa artık! Diyorum işte, artık her şey tabileştirildi. Bilim ne kadar ileriye gitse de biz bunun ne anlama geldiğini bilmedikçe geriye gideceğiz. Orası kesin!
İçimizdeki canavar çoktan uyandı. Aslında el birliğiyle uyandırdık onu. Hissedemedik, o yüzden hala canavarlaştığımızı da göremiyoruz. Bütün bunların temelinde maneviyatımıza gereken önemi vermemek yatıyor. İnançlarımızı mütemadi surette yaşayamamanın verdiği bu eksiklik, içimizde uyanan canavarla bütünleşiyor.
Günahtı sevaptı bunlar boş hesap evet, kişi önce niyetini sahih tutmalı. Allah rızasını gözetmediği işlerde hayır aramak pek de mantıklı değil. Hayırlı zannettiğimiz nice işlerin ardı şerdir bilinmez, üzerine üzerine gidilir. Bazen helak olur da insan onu bile fark etmez, kalbi mühürlenmiştir.
Evet, nihayet dünyanın kalbini de kirlettik. Onun üzerinde ne için durduğumuzu unuttuk. Bu yüzden de dünya nankörlüğümüzden aldı intikamını. Cimrileşti, fakirleşti, çattı kaşlarını, kustu isyanını.
2015’e girerken hala hangi amaca hizmet ettiğimizi bilmiyoruz. Cahiliye döneminden bin beter durumdayız. Ve hala maymundan geldiğimize inanan bir kesim üstün zekâlarla aynı havayı soluyoruz. Kendini nemrutlaştıran, Karun sanan insanların emrindeyiz. Bazımız modernitenin kölesi, bazımız beyninde kurduğu yenidünyasının. Bazımız da işte, işsiz, aç, gariban, eve ekmek götürme derdinde…
Emine Tanırgan
yazarcizer01@hotmail.com

Adana Press - Adana'nın haber merkezi...

YORUM GÖNDER

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.Yorumlardan doğacak her türlü hukuki ve adli vakalar kişiyi bağlar, web sitemiz bundan sorumlu değildir. Yorum yapan okurlarımız bu şartları kabul etmiş sayılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


1305 kez görüntülendi

Yukarı