200 bin liraya kurduğu tesiste aylık 3 ton mantar üretiyor

200-bin-liraya-kurdugu-tesiste

Adana’nın Kozan İlçesi’nde mantarcılık teknikeri Yasin Soylu, 200 bin lira harcayarak kurduğu tesiste aylık 3 ton mantar üretiyor. Soylu, elektrik sorunu yaşadığını, sorunun giderilmesi durumunda 6 odalı tesisini 16 odalıya çıkaracağını, bunun da hem üretimi hem de istihdam edeceği işçi sayısını artıracağını söyledi.

2012′de Kırıkkale Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’nun mantarcılık bölümünden mezun olan Yasin Soylu, daha sonra Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nin açtığı 2′nci Uygulamalı Kültür Mantarcılığı Kursu’nu bitirdi. Soylu, kursun ardından Kozan İlçesi’nin Bucak Mahallesi’ne mantar üretim tesisi kurdu. Tesisin 200 bin liraya mal olduğunu belirten genç girişimci, istiridye, kültür ve reishi mantarı yetiştirdiğini söyledi.

Ürettiği mantarları Adana, Osmaniye, Mersin ile Gazi antep illerine gönderdiğini belirten Soylu, amacının entegre bir tesisi kurmak olduğunu söyledi. Ayda yaklaşık 3 ton mantar üretimi yaptığını belirten Yasin Soylu, “Bu üretimi bölgemiz için yetersiz görüyoruz. Uzun süreli olarak konserve ya da salamura yapımı için tesisimizi entegre tesisi haline getirebilirsek, üretime yaptığımız yatırım maliyetlerimizi karşıladığımız gibi bölgedeki mantar ihtiyacını karşılayıp, bölge insanı için istihdam oluşturabiliriz” diye konuştu.

5 kişilik bir ekiple 600 metrekarelik tesiste hem istiridye, hem kültür hem de reishi mantarını üretimi yaptıklarını kaydeden Soylu, üretim sırasında da bazı zorluklarla karşılaştıklarını belirterek şunları söyledi:

“Elektrik enerjisi problemimiz var. Bulunduğumuz köyde elektrik sıkıntısı yaşıyoruz. Köyümüze bir trafo kurulmasını istiyoruz. Bu elektrik sorunu çözüldüğünde 6 odalı olan tesisimizi 16 odalı hale dönüştürüp üretimi arttıracağımız gibi bölge insanına da istihdam sağlayacağız. Bunun yanında üretim tesisimizi geliştirmekle birlikte mantar üretiminde çeşitliliği artırıp büyük bir entegre tesisi haline gelebiliriz.”

Kaynak: haberler com

Adana Press - Adana'nın haber merkezi...

Benzer Haberler

YORUM GÖNDER

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.Yorumlardan doğacak her türlü hukuki ve adli vakalar kişiyi bağlar, web sitemiz bundan sorumlu değildir. Yorum yapan okurlarımız bu şartları kabul etmiş sayılırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


437 kez görüntülendi

Yukarı